Techirghiol

Spune-ne experienţa ta !
Adrese, link-uri, numere de telefon , orice legat de centre de recuperare din ţară şi străinătate

Moderator: Virgil

Techirghiol

Mesajde laurentiu » Mie Sep 27, 2006 8:01 am

Am fost în vara aceasta,iulie 2006, la Sanatoriul Balnear Techirgiol. Problema cea mai gravă care mă afectează este deplasarea, mersul. Am făcut tratamente de fizioterapie, kinetoterapie în sala de gimnastică cât şi exerciţii în bazin. Pentru mine exerciţiile au condus la întărirea musculaturii, folosirea la maxim a capacităţii rămase de deplasare. Pentru mine exerciţiile efectuate la Techirghiol, mai ales cele din bazinul cu apă, au fost benefice. La Sanatoriul Balnear Techirghiol se poate merge atât vara cât şi iarna fie cu bilet de tratament, fie cu bilet de trimitare la spitalul de recuperare din cadrul staţiunii. Apa din bazin avea temperatura apei din lac. La seminarul de la Vatra Dornei a fost cineva care a mers la Băile Felix la Spitalul de recuperare, spunând că există şi acolo bazine cu apa rece, sau mai corect, la o temperatură pe care o putem suporta noi cei bolnavi de SM.
laurentiu
Echipa Reţea SM
Echipa Reţea SM

Mesajde Virgil » Mie Sep 27, 2006 3:29 pm

Servus Laurentiu
Este foarte adevarat ca exercitiile fizice facute in bazin, sunt deosebit de benefice pentru persoanele afectate de SM. Trebuie acordata insa o mare atentie temperaturii apei. O temperatura ridicata, poate inrautati starea fizica a pacientului. Exercitiile fizice, sportul in anumite limite, se recomanda tuturor bolnavilor de SM.
Toate cele bune
Virgil
moderator

Noutate

Mesajde Sandiana » Mar Ian 30, 2007 7:14 pm

Buna tuturor!
Am aflat astazi, ca pt a merge la recuperare in anul acesta, trebuie depusa cerere din ianuarie, februarie.
Pana acum, depuneam cererea cu o luna inainte. Sa fie adevarat?

Anul trecut am fost la Techirghiol. Mi-a placut fffff mult, si voi pleca in august-septembrie tot acolo. Bazinul mi-a facut bine.

Cu prietenie.
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip, iar bucuriile pe stanca.
Sandiana
Prieten

Re: Noutate

Mesajde adriana » Mie Ian 31, 2007 9:32 am

buna. si eu sunt tot din braila. :)
adriana
Amic

Re: Techirghiol

Mesajde Tudor Mirela » Sâm Aug 07, 2010 4:16 pm

Buna. Doresc sa merg si eu la Techirghiol, zici ca este ok. Problema mea este ca nu stiu sigur daca am SM, doctorii spun ca am SM forma primar progresiva pt. care nu exista tratament. Ma poti ajuta cu ceva sfaturi? Multumesc. Mirela
Tudor Mirela
Preocupat

Mesajde Petru Dănilă » Sâm Aug 07, 2010 6:45 pm

Bun venit pe forum Tudor Mirela !
Toată lumea să trăiască numai noi să nu murim !
Petru Dănilă
Prieten

Mesajde Tudor Mirela » Dum Aug 08, 2010 1:59 pm

Buna. Eu sunt tare speriata,nu stiu sigur ce am, medicii internisti spun ca ma insuficienta venoasa, reumatologii - colagenoza, neurologii - SM, dar nici una nu se confirma, am o parte din simptome, sub 50% ( pt. SM). Vreau sa merg undeva sa recuperez mersul , am piciorele amortite, nu am echilibru, ma dor muschii si articulatiile. Cam asta este. Multumesc. Sanatate. Mirela
Tudor Mirela
Preocupat

Mesajde Tudor Mirela » Dum Aug 08, 2010 6:00 pm

Buna seara. Am citit mai multe articole de pe forum si am citit ca in urma trtamentului cu solu-medrolul ai nevoie si de 3 luni pentru a scapa de efectele (rele). Eu am facut perfuzii cu solu -medrol de 3 ori si nu mi-a fost rau insa in luna iunie am inceput un tratament cu medrol comprimate ( 32 mg), 5 comprimate pe zi , la fiecare 5 zile scadeam 1/2 comprimat. La sfarsitul lunii iulie am inceput sa ma simt rau, s-au accentuat parasteziile, durerile musculare si articulare, nu mai pot merge decat sustinuta si pe distante foarte scurte( prin casa, dintr-o camera in alta). Sunt speriata, nu stiu ce sa fac, medicul care ma ingrijeste este in concediu, nu am cu cine sa vorbesc. Te rog, da-mi un sfat. Apropo, miorelaxantele sau antispasticele nu ma ajuta, mai mult imi fac rau, ma relaxeaza de tot fara a scapa de dureri. Multumesc. Multa sanatate. Mirela
Tudor Mirela
Preocupat

Înapoi la CENTRE DE RECUPERARE