AUR OLIMPIC CU SM

Sloganuri propuse, idei , discutii despre cum putem fi cunoscuti

Moderator: Virgil

AUR OLIMPIC CU SM

Mesajde Petru Dănilă » Sâm Sep 22, 2012 9:44 pm

Jocurile Paralimpice Londra 2012 au prilejuit obtinerea titlului de Campion Olimpic unor sportivi cu SM.

Anna-Carin Ahlquist, este prima medaliata cu aur a Suediei la tenis de masa individual in scaunul cu rotile. De asemenea , ea a castigat si medalia de argint cu echipa Suediei.

Anna-Carin Ahlquist are 40 de ani si in urma cu 10 ani , SM a adus-o in scaunul cu rotile .

"-Nimeni nu știa cât de rău a fost de la bun început. Insa nu am avut nici gânduri de a petrece restul vieții mele într-un scaun cu rotile. "

Ea are probleme mari cu piciorul si bratul drept, probleme de sensibilitate si coordonare. Foloseste o paleta de tenis foarte usoara care este legata de mana dreapta pentru a avea priza stabila iar caruciorul il manevreaza cu mana stanga.

Într-un interviu acordat unui mare ziar suedeze , Göteborgsposten, ea spune despre viata sa de zi cu zi:
- Am o viață foarte bună și pot face aceleași lucruri ca și înainte de a ma imbolnavi, deși este un pic mai complicat. De fapt, destul de mult mai complicat.

http://www.youtube.com/watch?v=6_LFv8ekCxE
Toată lumea să trăiască numai noi să nu murim !
Petru Dănilă
Prieten

Înapoi la PUBLICITATEA SM