Pentru perseverenti nu exista limite

Imagine

Moderator: Virgil

Pentru perseverenti nu exista limite

Mesajde Petru Dănilă » Lun Sep 11, 2006 3:21 pm

Pentru perseverenti nu exista limite...

http://www.haioase.net/filmulete/scaun- ... m-2907.htm

Sursa : Lucian Velea - un prieten
Toată lumea să trăiască numai noi să nu murim !
Petru Dănilă
Prieten

"Unde sta scris ca ptr. a dansa ai nevoie de picioare&q

Mesajde Virgil » Lun Sep 11, 2006 7:47 pm

Servus
In site-ul Academiei de Dans din Leipzig am intalnit numele a trei personalitati, care au intrat in istoria dansului din Germania iar, frazele cu care doua dintre aceste persoane au intrat in memoria academiei, mi-au atras atentia. Jenny Gertz (1891-1966) spunea: „Nu arat copiilor niciodata o miscare. Le dau o noua jucarie, corpul lor si toate posibilitatile acestuia”, iar Henn Haas avea sa spuna: „ Dansatorul vorbeste ochilor si prin intermediul acestora se adreseaza oamenilor”.
Gertrude Krombholz este considerata mama dansului in caruciorul cu rotile, ea fiind prima coreografa care a implementat si a dezvoltat acest sport in Germania, bunand bazele acestuia in1974 in München. Dansul in caruciorul cu rotile si variantele lui se practica momentan in 44 de tari de aproximativ 5 500 de persoane, din care 4 000 sunt dependente de carucior si 1 500 sunt asa numiti „pietoni”, persoane care nu au nici-un handicap.
Dansul in carucior, in asa numitul stil „Combi” (o pereche formata dintr-o persoana in carucior si un pieton), a fost oficial recunoscut ca sport de catre Organizatia Internationala de Sport Adaptat in anul 1989, ca mai tarziu, in anul 1993 sa fie recunoscut si de Comitetul Paraolimpic European.

Cineva intr-un Forum spunea despre caruciorul cu rotile: „ Astazi el este pentru mine, siguranta, puterea, mobilitatea... prietenul meu”.

De vazut: www.the-rolling-dancers.de/start
Toate cele bune
Virgil
moderator

Mesajde Aime » Lun Apr 13, 2009 2:36 pm

Ce am vazut aici mi-a trezit multa emotie, admiratie si respect pentru astfel de oameni!
Aime
Amic

Înapoi la POZE, IMAGINI ŞI CLIPURI DISTRACTIVE