POPORUL ... ALES ...

Imagine
Glume, bancuri, povestiri hazoase! Să ne descretim frunţile

Moderator: ingrid.iulia

Codul rutier al bucurestenilor

Mesajde Dora » Vin Iun 29, 2007 2:28 pm

Cum sa conduci masina ca un bucurestean. (trebuie sa uiti tot ce ai invatat la scoala de soferi - daca ai facut-o):

I. Oprirea si stationarea
Poti sa opresti unde vrei si sa stationezi cat vrei, cu conditia sa:
a) nu fie vreun politist prin apropriere
b) sa pui luminile de avarie, daca ai chef. Daca nu ai chef, se tine cont numai de punctul anterior.

II.Prioritatea
In Bucuresti exista urmatoarele tipuri de prioritate:
a) prioritatea de dreapta (optionala) - se aplica numai in cazul in care tu esti cel care vine din dreapta
b) prioritate de tramvai
c) prioritate de camion
d) prioritate de taxi
e) prioritate de smecher. Prioritatea de smecher se obtine prin unul din procedeele "ia-i fata", "baga-te cu tupeu", "taie-i calea" si "ia mai da-l dracului, ca n-o sa stau aici toata ziua". Pietonii NU au prioritate niciodata.

III. Alte sfaturi la fel de utile
Daca vrei sa fii un bucurestean veritabil trebuie sa tii cont de urmatoarele recomandari privind circulatia pe drumurile publice:

* Semnificatia culorilor semaforului:
- verde - treci fara probleme
- galben - repede ca se pune rosu
- rosu - repede, ca e ultima sansa pina sa le dea drumul celorlalti.

* Daca este coada la stop si un sir lung de masini, iti recomandam tehnica "sirului shuntat". In acest scop, mergi pe contrasens pe toata lungimea cozii de masini, pana ajungi la stop si apoi in virtutea prioritatii de smecher (vezi si punctul anterior) reintri in coloana, in pole-position.

* Daca te afli al doilea la semafor, in secunda in care apare culoarea verde, trebuie sa apesi pe claxon, cat mai lung si mai insistent, pentru a-l zori pe mocaitul din fata. Un claxon viguros este expresia unei personalitati puternice deci, nu ezita!

* Daca esti prima masina de la stop si cineva te claxoneaza imediat cum se pune verde, opreste motorul, ia-ti bata de baseball (obligatorie, se tine sub scaun), da-te jos din masina, du-te la cel care te-a claxonat si sparge-i fata.

* Pe timp de noapte circula obligatoriu cu faza lunga. Poti folosi faza lunga si ziua, atunci cand mergi cu viteza.

* Daca circuli noaptea si o masina vine din fata cu faza lunga, baga-i si tu faza lunga in fata, de cateva ori, intermitent. Farurile cu halogen dau efecte atat distractive cat si psihedelice.

* Daca inaintea ta se afla cineva cu o masina care merge mai incet claxoneaza-l si baga-i faza lunga in ochi: sa se duca dracului acasa daca are masina si merge ca mortu'.

* Folositi claxonul cat mai mult, mai nervos si in mai multe tonalitati. Injura cu sete. Arata-i degetul mijlociu. Intai mana stanga, apoi ambele - in Bucuresti se poate conduce tinand volanul cu genunchii.

* Daca nu stii sa injuri, nu esti sofer. Daca nu stii sa injuri 20 de minute in sir fara sa te repeti, nu esti sofer bucurestean.

* Cand ploua, va puteti face ziua mai vesela trecand in viteza cu masina prin baltoace in asa fel incat sa improscati cat mai multi pietoni, sau unul dar bine. Daca improscati pietoni aflati in travesare regulamentara pe zebra, obtineti un bonus de stil .
Pace!
Dora
Prieten

Esti roman?

Mesajde Dora » Joi Iul 05, 2007 8:29 pm

Cum iti dai seama ca esti roman?

> -tot ce maninci are gust de ceapa si usturoi
> -incerci sa reciclezi ambalajele de la flori, hirtia de la cadouri si,
bineinteles, folia de aluminiu
> -stai linga cele mai mari doua valize din aeroport
> -ajungi la petreceri cu una - doua ore intirziere si ti se pare foarte
normal
> -dupa ce mergi la cineva in vizita, la plecare mai stai o ora in fata
usii la povesti
> -parintii tai nu arunca niciodata nimic si daca reusesti sa arunci
ceva la gunoi apare in mod misterios inapoi
> -ai perdele de dantela
> -ai fata de masa din macrame
> -ai covoare care acopera fiecare centimetru din casa ta
> -ai sau ai avut covoare pe pereti
> -mama ta iti spune ca esti slab chiar daca ai 110 kg
> -ai draperii macar la o usa din casa
> -mama ta recicleaza paharele de plastic, farfuriile din carton si
pungile de la sandwichuri spalindu-le
> -ai fata de masa din vinyl pe masa din bucatarie
> -folosesti sacosele primite la cumparaturi pe post de pungi de gunoi
> -raftul tau din bucatarie este plin de borcane de gem, varietati de
recipiente de plastic si sticla
> -parintii te striga cu diminutive animale cind ii enervezi
> -nu poti pleca in calatorii decit daca te conduc macar 5 persoane la
autobuz, tren sau aeroport
> -suni interurban numai dupa ora 11 PM
> -parintii te suna si intreaba daca ai mincat, chiar daca e miezul
noptii
> -parintii tai nu realizeaza ca tehnologia s-a imbunatati si atunci
cind suna in strainatate inca urla la telefon
> - ai cuverturi uzate pe canapea doar ca sa nu se murdareasca tapiteria
> -nu cunosti mai mult de jumatate din invitatii de la nunta ta
> -ai vazut pamintul din interiorul unui WC din tren, in mers.
> copilul tau poarta caciulita si 3 pulovere in septembrie desi sint 25
de grade afara
> -porti palton din septembrie pina in mai
> -daca vezi pe cineva in pantaloni scurti in decembrie zici ca e nebun,
desi sint 20 grade afara
> -crezi ca "urda", "mamaliga", "parizer", " telemea", "zacusca" sint
feluri internationale de mincare
> -cind vin straini la tine in vizita te distrezi dindu-le cea mai tare
tuica din casa ... si cind reusesc sa bea un
pahar le mai torni...
> -cind ai musafiri si ii intrebi daca servesc ceva si ei spun ca "NU"
la tine inseamna ca "DA"...
Pace!
Dora
Prieten

Mesajde fanel » Vin Iul 06, 2007 7:48 am

Oare asa se vede rominul din afara tari?
Asta sa ne fie caracterul nostru ,sau doar a unora ?
S-au sunt eu in una din zilele mai proaste ?
Cred ca ulima intrebare se potriveste mai mult pentru....
bafta si speranta
fanel
Prieten

Mesajde RAUL » Vin Iul 06, 2007 8:23 am

Dorine,
chestia asta la care chiar te-ai muncit sa o postezi, nu este din punctul meu de vedere haioasa deloc. Pot sa spun ca ma simt chiar jignit si asta pt ca sunt roman si etichetarile de genul asta pe langa faptul ca nu ne reprezinta in totalitate sunt jignitoare. Nu cred ca are cineva dreptul sa caracterizeze si sa eticheteze intr-un fel sau altul un popor.

Sa auzim numai de bine
RAUL
Prieten

Mesajde RAUL » Vin Iul 06, 2007 8:25 am

Era pt Dora, scuze ca din graba te-am botezat
RAUL
Prieten

Esti roman?

Mesajde Dora » Vin Iul 06, 2007 8:14 pm

Regret enorm daca cineva s-a simtit jignit cu cele scrise in acest colt de glume dar:1) am primit asta din Romania de la prieteni;2)eu ma recunosc in majoritatea descrierilor,cu mici exceptii caricacuturale;3)romanii au facut-o si nu strainii!....
Va sfatuiesc sincer sa va destindeti si nu ajung sa inteleg de unde vine susceptibilitatea asta si daca cum'va e legata de faptul ca sint romanca si locuiesc in alta parte.......atunci
spuneti-o cinstit,ca ma retrag fara nici-o problema!
Fiind bonlava si cu experienta in domeniul mdical, ca asistenta de 30 de ani,vroiam sa incerc sa va fac placere cu ce primesc de la prietenii din Romania.
Daca deranjez,cinstit am altceva de facut si puteti sa va amuzati si singuri daca nu sint binevenita pe forumul vostru.
Am 54 de ani si poate ca ce am cunoscut eu nu mai are nimic comun cu ce au devenit oamenii in Romania intre timp.Regret sincer!!!!!!!!!!!!!!
Pace!
Dora
Prieten

Esti roman?

Mesajde Dora » Vin Iul 06, 2007 9:09 pm

Raul ,acum mi-a revenit,parca tot tie ti-am creat o problema ultima oara....
Cred ca stiu problema ta:scrie Franta in loc de Satu Mare sau Calarasi!!!!!
E trist!!!!!!!!!
Pace!
Dora
Prieten

Mesajde Petru Dănilă » Sâm Iul 07, 2007 8:41 pm

Raul, imi pare rau ca nu stii de gluma ! Bancurile nostre stau marturie ca dintotdeauna am gasit haz in viata noastra si a celor de langa noi si am ras mereu de noi ca si de altii.

Apropo, de altii. Strainii fac un titlu de glorie prezentand emisiuni precum "Camera ascunsa " sau "Camera de ras". Urmarindu-le prostiile inseamna ca parerea noastra despre ei se bazeaza numai pe tampeniile pe care ni le arata.

In primul rand suntem oameni cu bune dar si cu rele.

Mai jos sunt niste poze pe care le-am primit de la o romancuta de-a noastra din Galati, aflata si ea pe acest forum. Internetul e plin de astfel de poze.

UE pazea ca venim !

Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
Toată lumea să trăiască numai noi să nu murim !
Petru Dănilă
Prieten

Mesajde fanel » Dum Iul 08, 2007 9:02 am

Bune pozele tale Petre mai ales cea cu semnele de circulatie pentru orientarea noastra.
An mers ieri pina la Zalau cu o masina si intradevar sunt cam adevarate la noi....
Dora nu trebuie sa nu mai fii alaturi de noi ca nu putem evolua fara comunicare intre noi.... dar a cazut putin altfel ideia ta de a posta acest mesaj datorita faptului ca nu esti aici linga noi
Daca posta Petru aceste rinduri cred ca am fi evitat minorul incident.
Nu fi suparata pe noi ca nu ne ajuta nici noua si nici altora nu le va ajuta.
bafta si speranta
fanel
Prieten

Esti roman?

Mesajde Dora » Dum Iul 08, 2007 2:46 pm

fanel,
evident ca nu ma supar,sintem in aceeasi barca,de boala vorbesc,si culmea ar fi sa ma supar!A fost o reactie de moment si stiu ca greutatile vietii fac pe unii sa gindeasca//////ca romanii plecati sint ca niste creaturi speciale!E destul de noua reactia asta,dar nu-i grav!Nu e majoritatea!
Oriunde am fi pe lumea asta ,raminem cu radacini si sintem marcati pe veac de tara in care ne-am nascut.
Petru se zbate enorm sa faca ce poate pentru cei atinsi de boala asta atit de cruda si ii admir abnegatia si generozitatea.Venind pe situl francez si vazind cit sintem de uniti si ne sustinem,doreste din tot sufletul sa va transmita acest spirit de "preitenie",fiindca apropiindu-ne o sa fie mai usor si o sa fim mai tari!
Avem toti nevoie de ce e mai bun intre noi ,ca sa rezistam si sa luptam pina la capat.Prietenie si solidaritate!
Pace!
Dora
Prieten

Mesajde Petru Dănilă » Dum Iul 08, 2007 4:04 pm

Haideti sa incheiem discutiile astea ! Fiecare poate avea argumentele sale, perfect valabile pentru el.

N-ARE NICI UN HAZ !
Petru Dănilă
Prieten

Despre Maria

Mesajde Anna » Mie Iul 18, 2007 6:34 pm

Maria era fata batrana a satului si era foarte mandra de conditia ei. Stiindu-se cu o varsta inaintata, se duce la pietrar si ii spune:
-Cand oi muri, sa-mi faci o cruce de piatra pe care sa scrie: "Sub aceasta pietrisoara Doarme-a noastra Marioara. S-a nascut fecioara, A trait fecioara, Si-a murit fecioara."
Dupa cateva luni, moare Maria.
Pietrarul nu mai tinea minte ce ii spusese femeia sa scrie dar cam tinea minte ce voia sa spuna, asa ca a sapat pe cruce: "E Maria dedesubt; Nu are sigiliul rupt."
Anna
Prieten

Mesajde Petru Dănilă » Mie Iul 18, 2007 8:22 pm

Imagine

Bancul asta seamana cu unul cu Bula !
Pe mormantul acestuia scrie " Aici zace Bula, cel care s-a nascut si a murit din pana de cauciuc "
Petru Dănilă
Prieten

Glumitze

Mesajde Petru Dănilă » Lun Aug 06, 2007 12:27 pm

Mi-ai adus aminte de un banc. Sa nu ma luati drept misogin !

Se organizeaza un congres mondial al femeilor. Acestea se plang de multele necazuri care le au cu barbatii. In concluzie horaresc : de maine ne ducem acasa si punem barbatii sa mai faca si ei ceva prin casa.
La congresul din anul urmator incep sa-si impartaseasca experienta.
Americanca : "I-am spus in fata "Bil, de maine sa incepi sa mai faci si tu ceva prin casa, nu sa-mi stai tolanit toata ziua. In prima zi, nu a miscat nimic. De a doaua zi am vazut ca a inceput sa duca gunoiul, apoi sa spele vasele, etc. Acum totul e ok."
Englezoaica: "La fel, in prima zi n-am vazut nici o reactie, nici a doua, dar dupa trei zile am vazut ca a inceput sa se dea pe brazda si acum e ok"
Frantuzoaica : " La fel, n-am vazut nimic din partea lui, timp de cateva zile dar acum e ok "
Tot asa fiecare si-a spus experienta.
Romanca "I-am spus si eu raspicat - Ioane de maine sa incepi si tu sa faci curatenie, sa speli vasele, etc. In prima zi n-am vazut nimic, nici in prima saptamana, nici a doua. Dupa o luna am inceput sa zaresc cu ochiul drept. Acum e ok."
Petru Dănilă
Prieten

Mai zimbim putin?

Mesajde Dora » Lun Aug 06, 2007 10:36 pm

Nu stiu cum se face dar tot romanii sint mai smecheri!!!!!Includ romancele,bineinteles!
Bravo Petru ,vad ca-ti merge memoria bine,ma intreci de departe,dar ai scuze esti mai tinar!!!
Incerc sa las mai moale cu razboiul sexului in bancuri ,sa nu lezez pe baietii de pe forum!Sau o sa pun:excluziv pentru fete!Asta e ideea!Cine citeste si-o face cu mina lui!!!!!!!!!!!!!!!!!! :twisted:
Pace!
Dora
Prieten

Următorul

Înapoi la SĂ MAI ŞI RÂDEM