Salarii

Imagine
Glume, bancuri, povestiri hazoase! Să ne descretim frunţile

Moderator: ingrid.iulia

Dupa 2 ani de serviciu

Mesajde Dora » Vin Iun 29, 2007 12:51 pm

Dupa 2 Ani de serviciu, un om realizeaza ca el NU a fost promovat, Nu a
fost transferat, NU i s-a marit salariul, Nu i s-au dat prime si ca
compania NU face nimic in acest sens . Deci omul s-a decis ca intr-o
dimineata, sa mearga la managerul direct, iar dupa schimbul de
amabilitati, a inceput sa-i mentioneze sefului, observatiile sale.
SEFUL, uitandu-se la el, a ris, l-a rugat sa ia loc, spunand:
- Prietene, TU NU AI LUCRAT in COMPANIA ASTA NICI MACAR 1 ZI
Omul a fost surprins sa auda aceasta dar seful a continuat sa explice:
Mgr:- Cate zile sunt intr-un An ?
Omul:- 365 zile iar o data la 4 ani sunt 366 zile
Mgr: -Cate ore are 1 zi?
Omul:-24 ore
Mgr: -Cate ore muncesti pe zi ?
Omul:-8 ore/zi (de la ora 8.00 la 16.00)
Mgr: -Asa, deci cat la % dintr-o zi , muncesti ?
Omul:-(a facut calculele si a zis), 8ore/24ore = 1/3 dintr-o zi adica
33,3%)
Mgr: -Foarte bine, deci cat reprezinta 1/3 dintr-un An ?
Omul:-122 (1/3 x 366 zile=122 zile)
Mgr: -Vii la Lucru in week-enduri ?
Omul:-NU, dle
Mgr: -Cate zile de week-end sunt intr-un An ?
Omul:-52 Sambete si 52 Duminici, in total 104 zile week-end
Mgr: -Merci. Daca eliminam din cele 122 zile cele 104 zile week-end,
cate zile raman ?
Omul:-18 zile
Mgr: -OK! De obicei, In fiec! are an ai 3 saptamani de Concediu de
Boala sau Fara Plata. Acum, elimina cele 15 zile din cele 18 zile ramase.

Cate zile mai raman ?
Omul:-3 zile
Mgr: -Lucrezi de Anul Nou, Paste si Craciun ?
Omul:-Nu, domnule
Mgr: -Bun. Elimina cele 3 zile de Sarbatoare din zilele ramase. Cate zile
mai raman ?
Omul:-NICIUNA, dle.
Mgr: -Pai, CE MAi DORESTI ????
Omul:-Am inteles dle. Va multumesc dle. pentru toti banii care mi-i
oferiti.
Imi pare rau ca am incercat sa fur de la companie !!!

:idea:
Pace!
Dora
Prieten

Un sfat "pritenesc"...mai mult decit banc!

Mesajde Dora » Lun Aug 20, 2007 9:57 am

A aparut un nou virus avand denumirea: "munca".
Daca primesti vreo "munca" de la vreun coleg sau de la seful tau, sub nici o forma nu te atinge de el!
Acest virus poate distruge complet viata ta personala.
Daca vei considera ca ai fost infectat, ia-ti urgent haina si 2 prieteni, duceti-va la primul bar si incercati sa va devirusati.
Comandati 3 pahare de ceva, repetati de 4 ori, dupa care veti constata ca "munca" s-a sters complet din capul vostru... Trimite urgent acest e-mail cel putin la 5 prieteni. Daca observi ca nu ai 5 prieteni, atunci ai fost infectat cu virusul "munca" si acesta iti guverneaza deja viata.
Motto: Oricat de mica ne e leafa, noi tot putem munci mai putin decat ne platesc ei................
Pace!
Dora
Prieten

Mesajde alexandra » Lun Aug 20, 2007 10:15 am

Un mare adevar :P
alexandra
Prieten

mai noi....

Mesajde Dora » Sâm Sep 08, 2007 10:01 am

La birou
Cu cat esti mai putin important in organigrama firmei, cu atat ti se va simti mai mult lipsa daca nu vii la munca. (Bill Vaughan)

A gresi e omeneste, dar e impotriva politicii firmei.

Regula vestimentara a firmei noastre: intotdeauna acopera-ti spatele.

Stiti ce inseamna cand ati venit la biroul unde sunteti respectat ca om; unde parerea va este ascultata si preciata; unde superiorii va trateaza ca pe niste egali? Inseamna ca ati nimerit in alt birou.

Daca nu ai o slujba care iti da bataie de cap, atunci nu ai nici o slujba. (Malcom Forbes)

Cel care poate zambi cand lucrurile merg Acest cuvant nu va este permis pe forum!, s-a gandit deja la cineva pe care sa dea vina. (Arthur Bloch)

Am remarcat ca persoanele care intarzie la munca sunt mult mai joviale decat persoanele care le asteapta. (E. V. Lucas)

Un memoriu este intotdeauna scris nu pentru a-l informa pe cel care il citeste, ci pentru a-l proteja pe cel care l-a scris. (Dean Acheson )

Spune-i sefului tot ce crezi despre el si adevarul te va elibera.

Un conducator nu trebuie niciodata sa se avante prea mult inaintea trupelor sale pentru ca risca sa fie impuscat in fund. (Senatorul american Joseph S. Clark)

Daca marele Columb ar fi avut o comisie de experti, probabil ca si acum ar fi fost tot in port. (Arthur Goldberg)

--------------------------------------------------------------------------------
Pace!
Dora
Prieten

cerere si oferta

Mesajde Annamaria » Vin Oct 12, 2007 8:15 am

CERERE PT.MARIREA SALARIULUI

Subsemnatul Penisul,solicit o marire de salariu din
urmatoarele considerente:
1.Fac munca fizica
2.Muncesc la adancimi mari
3.Ma arunc cu capul inainte in tot ce fac
4.Nu-mi iau liber Sambata,Duminica sau in sarbatori
legale
5.Lucrez in mediu umed
6.Lucrez intr-un mediu intunecat si Acest cuvant nu va este permis pe forum! ventilat
7.Lucrez la temperaturi ridicate
8.Prin munca mea sunt expus la boli contagioase

Cu respect,

PENISUL

STIMATE PENIS,

In urma analizarii cererii Dvs.si tinand seama de
argumentele expuse, Administratia a
respins cererea Dvs.din urmatoarele motive:
-Nu lucrati 8 ore/zi incontinuu
-Adormiti la intervale scurte de munca
-Nu urmati intotdeauna ordinele Directiunii
-Nu stati intotdeauna la locul de munca si ati fost
vazut dese ori vizitand alte locatii
-Nu luati initiativa
-Trebuie sa fiti presat si stimulat pentru a incepe
munca
-Lasati multa mizerie in urma Dvs.la sfarsitul turei
-Nu va supuneti intotdeauna regulilor de Protectie a
Muncii, nu purtati haine de protectie corespunzatoare
-Veti iesi la pensie cu mult inaintea varstei de 65 de
ani
-Sunteti incapabil sa lucrati doua schimburi la rand
-Uneori parasiti locul de munca inainte sa va
indepliniti sarcinile trasate
-Sunteti vazut mereu intrand si iesind de la locul de
munca, carand doua colete suspicioase.

Cu sinceritate,

DIRECTIUNEA
Annamaria
Amic

Salarii

Mesajde Petru Dănilă » Joi Noi 08, 2007 11:21 pm

Urmatoarea gluma mi-a trimis-o Doina din Sibiu

Tipurile de salarii din Romania :
Salariul Ceapa: il vezi, il iei in mana si iti dau lacrimile.
Salariul Nenorocit: nu te ajuta la nimic, doar te face sa suferi, insa nu poti trai fara el.
Salariul Dietetic: te face sa mananci din ce in ce mai putin.
Salariul Ateu: te indoiesti de existenta lui.
Salariul Magic: face cateva miscari si dispare.
Salariul Furtuna: nu stii cand o sa apara si nici cat o sa tina.
Salariul Umor Negru: razi ca sa nu plangi.
Salariul Prezervativ: iti taie pofta.
Salariul Impotent: atunci cand ai mai multa nevoie te dezamageste. Salariul Menstruatie: vine o data pe luna si tine 4 zile.
Toată lumea să trăiască numai noi să nu murim !
Petru Dănilă
Prieten

AM O VALOARE !!!

Mesajde Virgil » Joi Mai 22, 2008 5:34 pm

Valoarea celor, de peste 50

Au argint in par .
Aur in dinti .
Pietre la rinichi .
Plumb in picioare .
Fier in articulatii .
Si un izvor nesecat de gás natural !

Nu am crezut niciodata ca voi putea sa vad, ca voi fi atat de bogat ...
Viata merge inainte, dar altfel
Virgil
moderator

Mesajde Virgil » Dum Oct 12, 2008 8:57 pm

Patronul: Bună ziua domnule inginer, este ceva timp de când nu ne-am văzut??!!!
Ministrul: Bună, bună, este totul în regulă?!
Patronul: Eh, mai mult sau mai puţin, fiul meu nu are servici şi m-am gândit că tu eşti persoana indicată, care ar putea ajuta copilu’ .
Ministrul: Şi ce studii are?!
Patronul: A terminat liceul.
Ministrul: Bine, dar, ce ştie să facă?!
Patronul: Nimic, ştie doar să meargă la discotecă şi să doarmă până târziu!
Ministrul: Îi pot aranja un serviciu ca asistent, va câştiga în jur de 4500, îţi convine aşa?!
Patronul: Ăştia sunt mulţi bani, cu mintea pe care o are ar fi o nenorocire, nu poţi găsi ceva cu un salariu mai mic?!
Ministrul: Ba da, un post de secretar, va câştiga 3.000 !...
Patronul: Tot sunt mulţi bani, nu ai ceva cu un salariu de 800-1 000 ???
Ministrul: Dragă, asta nu, pentru acest salariu trebuie să fii licenţiat, să vorbeşti engleza şi să domini informatica!!!...
Virgil
moderator

Mesajde evelina_claudia6 » Lun Oct 13, 2008 12:34 pm

Mai ne trebuie si de astea din cand in cand.

SUPER TARE POANTELE. :D
evelina_claudia6
Prieten

Mesajde Virgil » Lun Mai 25, 2009 11:42 am

Servus
Un prieten mi-a trimis modul cum s-a adaptat firma, in care lucreaza, la noile condiţii oferite de criză.
Toate cele bune

Modificări ale regulamentului de ordine interioară în anul 2009, în firma noastră!

1. VESTIMENTAŢIA:
Informăm că angajaţii trebuie să lucreze îmbrăcaţi conform salariului primit. Dacă vom vedea angajatul cu încălţăminte tip Adidas de 100 de euro sau cu o geanta tip Gucci de 150 de euro, tragem concluzia că este foarte bine plătit şi atunci, nu are nevoie de o creştere salarială.
Dacă el este îmbrăcat de o formă mai sărăcăcioasă, ar fi un semnal că el trebuie să înveţe să-şi controleze mai bine veniturile pentru a putea să-şi cumpere haine mai aspectoase, deci, nu are nevoie de o creştere salarială. Iar dacă este îmbrăcat aşa şi aşa, este perfect nu are nevoie de nici o creştere.

2.ABSENŢA DATORITĂ BOLII:
Nu se va mai accepta declaraţia medicului ca dovadă a bolii. Dacă angajatul poate să ajungă la cabinetul medical, atunci el, poate să vină şi la servici.

3. CHIRURGIA:
Operaţiile chirurgicale sunt interzise.
Cât timp angajatul lucrează în această firmă, avem nevoie de toate organele lui, prin urmare, să nu se gândească să-şi extragă ceva. Noi l-am angajat complet. Renunţarea la ceva, poate constitui motiv de desfacere a contractului de muncă.

4. ABSENŢA DATORATĂ MOTIVELOR PERSONALE:
Fiecare angajat primeşte anual 104 zile pentru rezolvarea problemelor sale personale. Acestea se numesc SÂMBĂTE şi DUMINICI.

5. VACANŢE:
Toţi angajaţii au dreptul să beneficieze de încă 11 zile de vacanţă în fiecare an:
- 1 ianuarie,
- 2 ianuarie,
- 19 aprile,
- 20 aprile,
- 1 mai,
- 8 iunie,
- 15 august,
- 1 decembrie,
- 25 decembrie,
- 26 decembrie.

6. ABSENŢA CA URMARE A ÎNMORMÂNTĂRII A UNEI PERSOANE APROPIATE:

Acest lucru nu constituie o scuză de a pierde o zi de muncă. Nu se poate face nimic pentru cel decedat fie el prieten, rudă, sau coleg de muncă. Trebuie depus tot efortul, pentru ca cei neangajaţi să se ocupe de amănunte. În cazurile deosebite, când participarea angajatului este strict necesară, se va stabili ca înmormântarea, să se facă târziu după amiază. Cu plăcere admitem ca angajatul să lucreze în timpul pauzei de masă şi să plece cu o oră mai devreme, dar numai dacă a efectuat toate lucrările.

7. ABSENŢA DATORITĂ PROPRIEI LUI MORŢI:
Acest lucru este acceptat ca scuză. Prin urmare, solicităm să fim avizaţi cu anticipaţie de minimum 15 zile, dar după, ce angajatul a terminat de pregătit, persoana înlocuitoare.

8. FOLOSIREA LAVABOURILOR:
S-a remarcat că angajaţii pierd prea mult timp la toaletă. Pe viitor, totul va decurge în ordine alfabetică. De exemplu, toţi angajaţii a căror nume începe cu litera 'A' vor merge între orele 9:00 şi 9:20, aceia a căror nume începe cu litera 'B' între 9:20 şi 9:40, etc. Dacă nu vor putea merge intre orele stabilite, vor trebui să aştepte rândul lor, în ziua următoare.
În caz de urgenţă, angajatul poate schimba orarul său cu un coleg. Ambii şefi de serviciu ai celor doi angajaţi trebuie să aprobe, în scris, acest schimb.
Completare: acum există un timp limită, de maxim 3 minute pentru a sta, pe WC. După trecerea celor 3 minute, va suna alarma, rolul de hărtie va fi reînfăşurat, uşa cabinei se va deschide şi se va face o fotografie. Dacă acest lucru se va repeta, fotografia va fi afişată pe pagina de internet a secţiei şi intr-un tablou, cu titlul “Infractor Cronic”.

9. PAUZA DE MASĂ:
Cei mai slabi au dreptul la 30 de minute pentru a mânca, pentru că au nevoie să mănânce mai mult pentru a părea mai sănătoşi. Persoanele cu un aspect normal au dreptul la 15 minute pentru a mânca un pachet care să le menţină corpul într-un bun aspect.
Cei graşi au dreptul la numai 5 minute, pentru că ei au nevoie doar de o salată şi un reducător al apetitului.

Vă mulţumim pentru încrederea arătată întreprinderii noastre. Noi încercăm să oferim o pozitivă experienţă laborală.
Prin urmare, toate neclarităţile, comentariile, preocupările, reclamaţiile, frustrările, iritările, repararea greşelilor, insinuările, referirile, acuzaţiile, observaţiile, consternările şi orice alte …le trebuiesc adresate în alt loc.

Administraţia
Virgil
moderator

Re: Salarii

Mesajde ingrid.iulia » Lun Aug 10, 2009 1:43 pm

Cererile angajatilor in managementul performant

1) Niciodata sa nu-mi dai de lucru de dimineata.
Asteapta pana la ora 16.00. Atunci poti sa-mi dai sarcinile cele mai urgente, fara a-mi da si informatiile necesare pentru rezolvarea problemei ; lasa ca ma pot informa si singur de la cei de la care te-ai informat si tu.
2. Daca este o problema cu adevarat de neamanat, din 10 in 10 minute vino si intreaba-ma cum stau. Asta ma ajuta! Sau, si mai bine, stai permanent in spatele meu si da-mi cate o indicatie inainte de fiecare apasare de tasta.
3. Daca trebuie sa pleci, sa nu spui niciodata nimanui unde esti. Asta ajuta sa-mi dezvolt fantezia fata de cei care te cauta la telefon. Nici despre momentul intoarcerii tale sa nu spui nimic, ador sa spun intotdeauna ca poti veni dintr-o clipa in alta.
4. Daca am mainile pline de hartii, cutii, carti sau alte lucruri, niciodata sa nu deschizi usa in fata mea. Asta ma ajuta sa inteleg cum este sa fii handicapat, iar apoi ma voi descurca mai usor cu usile in cazul in care as suferi vreun accident.
5. Daca imi dai mai multe sarcini, sa nu spui niciodata care este prioritatea lor, eu sunt un cititior de ganduri deci voi ghici cu usurinta si singur.
6. Este mai simplu daca imi trimiti un E-mail chiar daca stam doar la 3 metri. Pentru ce atata vorbarie? Si asa primesc foarte putine E-mailuri zilnic. E-mailurile primite de la seful tau poti automat sa mi le transferi, nu trebuie sa scrii si ce sa fac cu ele, imi este foarte usor sa descopar si singur.
7. Cel mai bine este daca ma tii in birou pana seara tarziu. Ador acest loc, cu adevarat nu am unde sa ma duc dupa lucru. In afara de lucru, nici nu am viata particulara.
8. Daca esti multumit de munca mea, nu cumva sa-mi spui, sa stii ca daca aflu atunci in mod sigur voi cere marire de salariu.
9. Daca nu esti multumit cu munca mea, poti spune la toata lumea, ador sa fiu prezent in barfele de la locul de munca.
10. Daca ai indicatii speciale in legatura cu munca mea, sa nu-mi spui niciodata pana aproape de terminare. Daca ai avea indicatii folositoare, astea doar mi-ar incetini munca.
11. Sarcinile cele mai dificile niciodata sa nu le dai in scris si intotdeauna doar pe jumatate sa explici din ce constau. Deoarece daca ar ramane o dovada scrisa, ulterior s-ar afla ca nici macar tu nu stiai ce vrei de fapt, si dimpotriva ai dat indicatii care se contraziceau.
12. Doar atunci sa fii amabil cu mine daca munca mea are influenta pozitiva asupra ta.
13. Spune-mi cu curaj toate problemele tale personale. Eu nu am astfel de probleme si imi pica bine sa aflu ca mai este cineva si mai putin norocos. In mod special prefer acele povestiri in care descrii in mare amanunt, cat de incredibil de mult impozit se ia din premiile pe care le-ai primit pentru performantele tale.
14. Asteapta pana la evaluarile de la sfarsit de an, atunci spune-mi ce ar fi trebuit sa optimizez in cursul anului. Da-mi o evaluare mediocra si o marire de salariu care urmareste usor inflatia. Stii, nici eu nu muncesc pentru bani.
15. Daca doresti ceva de la mine, este de ajuns sa-mi strigi numele, eu intr-o clipa voi fi acolo lasand balta tot ceea ce tocmai faceam. Expresiile precum “Te rog frumos, vino pana la mine”, “Te rog, ajuta-ma”, sau “Ai un minut pentru mine” sunt absolut inutile. Daca nu gasesti o litera pe tastatura, doar striga si eu vin sa-ti arat unde este ascunsa.
16. Daca doresti sa fac un tabel, deseneaza-mi pe o hartie exact cum ai vrea sa arate, explica-mi cat de groasa sa fie linia si ce fel de caractere sa folosesc. In tot acest timp ai fi putut si tu sa-l faci, dar nimeni nu ar putea sa se astepte la asa ceva din partea ta. Creativitatea mea nu trebuie sa se dezvolte la lucru, este de ajuns sa urmez doar ordinele tale.
NU LUA ASA IN SERIOS VIATA, LA URMA URMEI ORICUM NU SCAPI VIU DIN EA!
ingrid.iulia
Prieten

Re: Pensionare

Mesajde Camelia » Vin Noi 13, 2009 4:31 pm

Se preconizeaza pensionarea la varsta de 70 ani pt. femei, 72 pt. barbati.
Iata-i si pe angajatii din back-office cum analizeaza un dosar si fac o confirmare telefonica...
Imagine
Tot ceea ce nu te distruge, te face mai puternic.
Camelia
Prieten

Mesajde Petru Dănilă » Vin Noi 13, 2009 5:00 pm

Inainte de '89 se zvonea ca varsta de pensionare va fi de peste 60 de ani.
Imediat a si aparut un banc pe tema asta. Nu-l mai stiu complect dar era ceva cam asa:

"Utililatea persoanelor in varsata este foarte mare pentru economie . Astfel, sunt locuri de munca potrivite, afectiunile datorate varstei fiind chiar un avantaj:
- cei cu reumatism vor fi angajati la turnatorii unde este tot timpul cald.
- cei care nu mai aud vor fi repartizati in locuri de munca zgomotoase .
- cei cu Parkinson vor fi folositi cu succes la insamantari, boabele curgand mereu din maimile lor care tremura.
- cei cu probleme de sfictere vor fi folositi tot in agricultura pentru asigurarea ingrasamintelor.
- etc."
Toată lumea să trăiască numai noi să nu murim !
Petru Dănilă
Prieten

Marire de salariu

Mesajde Camelia » Joi Mar 18, 2010 11:28 am

Maria - servitoarea - cere doamnei o marire de
salariu.
- Spune-mi, Maria, de ce sa-ti maresc salariul?
- Am 3 motive. Primul, este ca eu calc camasile mai bine
decat dumneavoastra.
- Cine ti-a spus chestia asta?- Pai, domnu'!
- Al doilea motiv este ca eu gatesc mult mai bine decat
duneavoastra!
- Cine ti-a spus prostia asta?- Pai, tot domnu'...
- Al 3-lea motiv este ca fac dragoste mai bine decat
dumneavoastra!
- Si asta, tot domnul ti-a spus-o???
- Nu doamna! Asta mi-a spus-o gradinarul!...
Si uite asa, Mariei i s-a marit salariul...
Tot ceea ce nu te distruge, te face mai puternic.
Camelia
Prieten

Mesajde Virgil » Sâm Mai 08, 2010 7:24 pm

Cel care, toata ziua e activ ca o albina, e puternic ca un taur, munceste precum un cal si seara se-ntoarce acasa rupt de oboseala precum un caine, ar trebui sa consulte un veterinar, caci este foarte probabil sa fie un bou !”
Virgil
moderator

Următorul

Înapoi la SĂ MAI ŞI RÂDEM