Sejur Grecia

- Asteptăm din partea voastră gândurile bune sau mai puţin bune despre comunitatea SM
- Mesaje de interes naţional

Moderator: SSMR

Sejur Grecia

Mesajde Administrator » Mie Mai 21, 2008 12:22 pm

Sejur gratuit in Grecia, 28 mai - 11 iunie.
SSMR a primit o oferta pentru un sejur in Grecia, INSULA ZAKYNTHOS, de 14 zile, pentru persoanele cu scleroza multipla. Cheltuielile acoperite sunt transportul cu avionul de la timisoara, transferul de la aeroportul din Grecia in locatia de sejur si cazarea.

<http://cardinaltours.ro/complex-merlis-3kalamaki/

Care sunt costurile ce trebuie sa le acoperiti? Sunt costurile de aeroport = 85 euro, si cheltuieli de masa pe tot timpul sejurului = 160 euro
Asigurare medicala = 50 lei, sau cardul european de sanatate de la Casa de Asigurari de Sanatate = 4 lei

Locuri disponibile: 4

Inscrierea se face la nr tel al SSMR - 02590-417136 SAU e-mail office@smromania.ro, PANA in 25. 05. 2008. Va rog sa comunicati pentrru inscriere numele corect si intreg, si un nr de telefon.

Cu stima,
Claudia Torje
Administrator
Site Admin
Site Admin

Mesajde Petru Dănilă » Joi Iun 19, 2008 9:28 am

Pentru fiecare a fost o incercare placuta, interesanta, grea, costisitoare, de neuitat. La cate necazuri ne-a rezervat viata a fost o pata de culoare in cenusiul cotidian.

Chiar daca nu ne-am cunoscut inainte, am fost unul langa altul, am fost un grup, ne-am ajutat reciproc si am incercat sa ne bucuram impreuna de faptul ca suntem acolo.

Am trait senzatii tari : zborul cu avionul (pentru unii primiul), cuptorul celor peste 40 de grade din timpul zilei, privelisti noi, drumuri inguste, sate inghesuite pe cooaste de munte, plaje deosebite intre pereti de piatra, croaziera cu vapotul, turul insulei.

Marea este incredibil de albastra, plantele exotice pentru noi, multa stanca si uscaciune.
Am incercat mancaruri ( tzatziki, souflaki, pitta) si bauturi (ouzo, vin) grecesti, am participat la spectacole de muzica traditionala.. Dansurile lor sunt un fel de sarbe de pe la noi. Ne-am balacit, ne-am bronzat, am baut niste combinatii de sucuri incredibile.

Era sa uit. Am trait din plin si cu tarie cutremurul din 9 iunie. Cam 6 grade Richter care ne-au zgaltiit si ne-a leganat minute bune.

Cei din complexul unde am fost cazati incepusera sa rupa romaneste deoarece de ani de zile primesc romani. Nu ne-am lasat mai prejos si in doua zile stiam si noi cate ceva in graca.

A fost frumos. Multumesc in numele tuturor pentru ocazia care ne-a fost oferita.

Participantii si organizatiile care i-au propus au fost:
Barb Dorel; Barb Elena Tatiana -Asociatia New Life Deva
Lombrea Valer Eugen-Asociatia SM Speromax Alba
Gaja Gelu ;Gaja Georgeta; Paraschiv Alina Luiza - Asociatia SM Bucuresti
Huminiuc Olga - Asociatia SM Botosani
Dersidan Fabiola - Fundatia MS Bihor
Cristina Bungardean; Petru Danila - Asociatia SM Bistrita

Vom pune poze la Album Grecia.
Toată lumea să trăiască numai noi să nu murim !
Petru Dănilă
Prieten

Înapoi la ORGANIZAŢIA NATIONALĂ