Calimanesti 2007 - cum a fost

- Asteptăm din partea voastră gândurile bune sau mai puţin bune despre comunitatea SM
- Mesaje de interes naţional

Moderator: SSMR

Cum apreciati Seminarul ?

Urmatorul e abia peste un an?
2
33%
Mi-ar fi parut rau daca n-as fi fost
4
67%
Se putea mai bine
0
Niciun vot
Mai bine stateam acasa
0
Niciun vot

Voturi totale : 6

Calimanesti 2007 - cum a fost

Mesajde Petru Dănilă » Lun Sep 17, 2007 1:08 pm

A fost bine, a fost rau?
A meritat efortul ?
Ce mi-a placut, ce nu mi-a placut?
Ce am sperat si ce am obtinut ?
Toată lumea să trăiască numai noi să nu murim !
Petru Dănilă
Prieten

"Nu suntem singuri"

Mesajde Virgil » Lun Sep 17, 2007 2:22 pm

Servus Petru
Felicitari, ai avut o excelenta ideie cu acest chestionar. Bineinteles ca mi-ar fi parut rau daca nu as fi participat, o spun cu mana pe inima. A fost o experienta placuta pentru mine. Am avut ocazia sa intalnesc persoane din diverse colturi ale tarii, am schimbat opinii si pareri despre o mai buna functionare a societatii nationale de SM. Conversand cu ei ma intorceam cu gandul la intrebarea pusa pe Forum, cu ceva timp in urma cum, ca ce astept eu concret de la SSMR si ce fac eu concret pentru SSMR. Parerea mea e ca sopul seminarului a fost atins, socializarea si accesul la informatii, scop reamintit de domnul doctor Mihai Vasile, intr-una din prelegerile sale, sa nu uitam, ca nu suntem singuri,spunea dansul. Cred, Petru ca vom mai citi si alte mesaje pe aceasta tema.
Toate cele bune
Viata merge inainte, dar altfel
Virgil
moderator

Mesajde Dragos06 » Lun Sep 17, 2007 2:28 pm

1) A fost in general, bine.
2) Fara tagada.
3a) Atmosfera, prezentarile (in special cea a dr. Irene Damian, referitoare la cele mai actuale abordari in studiul tratarii bolii), cazarea, masa.
3b) Distantele lungi de parcurs, faptul ca a trbuit sa urcam si sa coboram trepte fara niciun punct de sprijin (balustrada, perete)
4) Aici e discutabil, depinde de fiecare cu ce orizont de asteptari a venit la Seminar. Personal, proportia intre asteptari si ceea ce am obtinut este mai mult decat satisfacatore si nu pot decat sa sper ca starea de sanatate imi va permite sa fiu prezent si la urmatoarea intalnire.
Dragos06
Echipa Reţea SM
Echipa Reţea SM

Mesajde daniela vasiloiu » Lun Sep 17, 2007 8:28 pm

Noua grupul din Craiova ne-a facut placere participarea la seminar.
Temele au fost interesante pentru grupul nostru, mai ales ca majoritatea participau pentru prima data la un astfel de eveniment. Lectorii au avut o prezentare reusita.
Bineinteles ca am avut si ceva nemultumiri (ca orice om), mai ales la distantele lungi de parcurs intre camerele de dormit si sala de conferinta si cea de mese.
Nu existau adaptari pentru persoane cu handicap in hotelul in care erau sala de conferinta si cea de mese.
Atmosfera de acolo a fost ca de obicei foarte frumoasa, ne-am simtit bine si bineinteles asteptam urmatorul seminar in care sa ne reintalnim.
Cu prietenie, Dana Vasiloiu
daniela vasiloiu
Echipa Reţea SM
Echipa Reţea SM

Mesajde baiat25_bun » Mar Sep 18, 2007 4:38 pm

Per ansamblu a fost ceva informativ aceasta adunare de la seminar daca pot spune asta,mi-a placut sincer sa fiu ca am intalnit diferite persoane din toata tara,dar seminarul propriuzis,nu stiu daca mi-a oferit o informatie pe care sa nu o stiu deja.In principiu pentru mine a fost o vacanta la munte care m-a facut sa ma relaxez,si asta cred ca e cel mai important.
baiat25_bun
Preocupat

Mesajde Iulia » Mar Sep 18, 2007 9:46 pm

Mi-a facut foarte multa placere participarea la seminar.
A fost pentru prima oara cand particip la seminarul national. Intr-adevar, eu ma numar printre fericitii care nu au inca probleme prea mari cu mersul, asa ca nu am simtit pe pielea mea greutatile cu care am vazut, cu parere de rau, ca s-au confruntat ceilalti. Insa personalul hotelului s-a purtat foarte bine, mi-au lasat o impresie buna despre cazare in general.
Ca si informatii primite despre noile tratamente, chiar daca nu am aflat ceva care sa poata fi aplicabil imediat pentru mine (nu cred ca as renunta deocamdata la tratamentul cu Betaferon ca sa intru in vreun studiu care va aparea si la noi), totusi afland despre atata preocupare in viata stiintifica medicala nu pot decat sa fiu mai optimista in ce priveste viitorul.
Ceea ce este mai important pentru mine, este ca am cunoscut pe viu atatia oameni minunati, de la "colegii de suferinta" pana la organizatori si medici- cu care am putut intra intr-o relatie mult mai apropiata decat in cadrul spitalului. Cred ca am inceput sa am mai multa incredere in medici si, daca este asa cum se spune, asta poate sa duca la o mai mare eficienta a tratamentului. Un lucru important e ca am avut curajul sa ma duc acum la spital de la inceputul puseului (m-am dus chiar luni), in timp ce alta data tot asteptam. Am inteles acum clar ca nu e bine sa astepti daca recunosti chiar si o modificare nu chiar atat de puternica pe cum a fost poate la diagnosticare.
M-au impresionat foarte mult acei oameni care, trecand peste durerile lor, incearca prin optimismul lor sa le dea curaj celorlalti si pofta de viata. Cand ma voi gandi la ei, imi va fi rusine sa ma mai vait si sa-mi deplang soarta.
Ma bucur foarte mult ca i-am cunoscut pe toti! Chiar m-am simtit ca intr-o familie, o familie in care descoperi mereu ceva nou si frumos la ceillalti. Sper sa ne intalnim mai des "pe viu", daca nu, macar pe net.
Le multumesc tuturor care au facut posibila aceasta intalnire!
Sanatate si optimism tuturor!
Iulia
Preocupat

Mesajde RAUL » Mie Sep 19, 2007 7:27 am

Petru,
imi pare tare rau ca nu am reusit sa ajung, mai ales ca stii bine cat de mult am vrut. Ca unul care nu a fost nu pot sa emit pareri, in schimb daca se poate ca anul viitor sa fie luata in calcul o alta data care sa nu fie atat de apropiata de 15 septembrie, data la care incep scolile si gradinitele programul.

Seminar

Mesajde Nagy Olga Krisztina » Mie Sep 19, 2007 1:14 pm

Imi pare si mie rau ca nu am putut sa particip si eu la acest seminar.
Trebuia sa platesc cateva datorii si nu am reusit.(cafele, tuica , bere)
Dar, asa cum a spus si Raul, a fost o data apropiata de inceperea anului scolar. Si la mine asta a fost motivul principal ca nu am putut participa.
Sper , ca anul viitor, o sa ne putem duce si noi care avem astfel de programe.

Va doresc sanatate si numai bine.

Krisztina
Nagy Olga Krisztina
Prieten

Mesajde laurentiu » Mie Sep 19, 2007 1:44 pm

Grupul de bolnavi şi insoţitori care au fost prezenţi la Seminar au dat note maxime temelor prezentate în cadrul Seminarului, şi atelierelor unde au fost înscrişi. De asemenea au apreciat la superlativ organizarea Seminarului, disponibilitatea organizatorilor şi a salilor de conferinţă.
Au fost apreciate cu note bune serviciile de cazare şi masă.
Lipsa rampelor de acces din Hotelul Cozia au creat probleme de deplasare bolnavilor şi în primul rând bolnavilor în cărucioare. Ca o recompensă la acest inconvenient a fost solidaritatea umană. Tot timpul au sărit în ajutorul bolnavei noastre în cărucior alţi bolnavi, sau însoţitori ai bolnavilor, pentru a o ajuta să se deplaseze pe culoarele de la Hotel Cozia. Discutând cu bolnavii noştri această solidaritate umană, ei au remarcat că şi şoferul autocarului nostru împingea la un moment dat pe coridoare un cărucior, deşi nu avea nici o obligaţie în acest sens.
În concluzie bolnavii de SM din Botoşani, şi prin ei Asociaţia de Scleroză Multiplă Botoşani apreciază că Seminarul de la Călimăneşti a fost bine organizat.
Pentru noi bolnavii din Botoşani, care am participat la Seminar, un efect imediat asupra noastră este creşterea tonusului psihic. Astfel bolnavii din Botoşani au constatat că deşi încă nu există nici un tratament pentru vindecarea SM, există soluţii pentru îmbunătăţirea calităţii vieţii, cum este Seminarul luat în ansamblu. Pentru ei chiar şi călătoria până la Călimăneşti a fost tonifiantă psihic. Nici nu credeau că vor mai putea ajunge la astfel de întruniri.
Traseul a fost Botoşani – Suceava - Piatra Neamţ – Cheile Bicazului – Lacul Roşu – Sovata – Sibiu – Valea Oltului – Călimăneşti, circa 500km. Condiţiile de deplasare au fost bune atat datorită aerului condiţionat cât şi faptului că şoferul a oprit pe traseu la toate staţiile de benzină pentru a merge la toaletă, care în staţiile de benzină sunt curate, ştiut fiind că tulburările sfincteriene sunt specifice SM.
Toţi bolnavii şi insoţitorii lor şi-au exprimat dorinţa de a mai organiza astfel de excursii, ceea ce este posibil, doar că până la anul Seminarul rămâne o amintire frumoasă din viaţa bolnavilor de SM şi a însoţitorilor acestora.
laurentiu
Echipa Reţea SM
Echipa Reţea SM

Înapoi la ORGANIZAŢIA NATIONALĂ