Schimb de experienta

- Asteptăm din partea voastră gândurile bune sau mai puţin bune despre comunitatea SM
- Mesaje de interes naţional

Moderator: SSMR

Schimb de experienta

Mesajde Vizitator » Joi Apr 27, 2006 10:17 am

As avea o intrebare: Daca nu ma incadrez in limita de varsta pentru a participa la schimbul de experienta care va avea loc in Slovacia, nu as putea sa merg daca imi platesc toate cheltuielile? Nu inteleg de ce se impune o limita de varsta.In cazul acestei boli orice informatie, tratament, impresie este importanta pentru a mentine speranta vie.
Va multumesc
Vizitator

schimb slovacia

Mesajde ssmr » Sâm Mai 06, 2006 1:40 pm

Schimbul din slovacia are suportul financiar al Uniunii Europene pentru programele de tineret. Acest program impune o limita de varsta nu SSMR. Oricum, SSMR prin acest program se adreseaza unui grup de persoane afectate de SM ce manifesta preocupari specifice varstei, motiv pentru care si metodele de lucru sunt adaptate la aceste asteptari. Ceea ce putem sa promitem este ca incepand cu anul 2007 limita de varsta va creste la 30 de ani.

Tinerii au nevoie de o abordare specifica. Shimbul este concentrat in special pe dezvoltarea personala si managementul emotional privind SM. Asadar aspecte de viata, ori viata unui tanar, cu asteptarile sale, perspective, planuri este net diferita de a unui adult peste 30 de ani, fie si in floarea vietii.

Seminarul National SM este evenimentul dedicat celor care nu intrunesc criteriile programelor de tineret. In plus, seminarul este mult mai concentrat in informatie specifica si comunicare privind exemplele de vietuire cu SM. Anul aceta seminarul se va realiza cel mai probabil la Vatra Dornei.

Pentru mai multe informatii sunati la Help Line SM 0800800044 (apel gratuit)
ssmr

Mesajde Liliana N » Joi Sep 07, 2006 4:40 pm

Ma numesc Lili si am 27 de ani. Cum as putea sa particip la seminarul de la Vatra Dornei?Care sunt conditiile care trebuiesc indeplinite?
Liliana N
Echipa Reţea SM
Echipa Reţea SM

Seminarul de la Vatra Dornei

Mesajde Virgil » Joi Sep 07, 2006 6:36 pm

Servus Lili
Suna la SSMR, la numarul 0800 800 044 si cere amanunte. Sigur, vei primi amanunte referitoare la modul, cum vei putea participa la seminar.
Toate cele bune
Virgil
moderator

ABURELI

Mesajde petru4U » Sâm Noi 17, 2007 8:45 pm

In afara de vorbarie si pierdere de timp ce se poate obtine de la acest seminar,s-au tinut multe si nu s-a rezolvat nimic,exact ca pensiile,nivel de
trai,rampe pentru cei cu dizabilitati,servicii si asistenta sociala.Sa ma scuzati da mie plin podul de promisiuni si concret nu se face nimic,vorbe,
vorbe si abureli.
petru4U
Amic

Mesajde Virgil » Dum Noi 18, 2007 11:06 am

Servus Petru4U

Eu te-as sfatui mai intai sa intri pe aceasta pagina la subtema Chestionar-Calimanesti 2007 si sa citesti mesajele scrise acolo. Este adevarat ce scrii tu, ca au avut loc multe seminarii si nu s-a obtinut nimic, dar eu nu pot fi de acord cu opinia ta. Nu s-a obtinut nimic palpabil a doua zi, daca la asta te referi, dar scopul cel mai important a fost atins. A avut loc o socializare, as spune eu, am cunoscut oameni noi, oameni cu care avem ceva in comun si care mi-au intarit convingerea, cum spunea cineva, ca “nu suntem singuri”. Ori acest lucru este cel mai important. Petru 4U, lumea nu s-a construit intr-o zi si eu zic sa fim realisti si sa nu asteptam ca totul sa se schimbe peste noapte. Schimbari au inceput sa apara, nu atat de repede pe cat asteptam noi, dar sunt deja prezente, sa ne uitam in jur si nu intotdeauna cu un ochi critic.
Toate cele bune
Viata merge inainte, dar altfel
Virgil
moderator

Mesajde felix » Dum Noi 18, 2007 12:53 pm

Salut petru4U,
eu nu sunt critc din fire, sunt foarte critic si totusi nu pot fi de acord cu tine.
Am vazut rampe pentru carucioare, am vazut locuri in care poate un om cu o dizabilitate sa stea, am vazut si am auzit oameni sanatosi in aparenta, intreband daca pot ajuta cu ceva, spagile din spitale s-au rarit, aproape au disparut, chiar ma simpt ca un om normal nu ca un posesor de sm. Nu se uita lumea la mine de parca as avea raie sau cine stie ce altceva. Toate astea si multe altele sunt din cauza pierderi de timp avuta de altii prin tot felul de intruniri si datorita vorbariei lor.
Din nefericire totul se rezolva in timp indelungat nu se poate rezolva dand din palme, naspa ce sa faci...
Sanatate
Ultima oară modificat de felix pe Dum Noi 18, 2007 5:35 pm, modificat 1 dată în total.
felix
Prieten

Mesajde STANESCU GH » Dum Noi 18, 2007 2:18 pm

Pentru mine , care nu ma pot deplasa decit in carucior si cu insotitor , intilnirea de la Calimanesti a fost benefica ( nu in sensul ca s-a rezolvat totul imediat ; pentru ca este nevoie de bani , de intelegere din partea unor organe de stat si administrative , de adoptarea si aplicarea unei legislatii -- deci mai sint de facut inca multi pasi ) prin faptul ca am intilnit oameni de care ma leaga un singur lucru , indiferent de virsta , Acest cuvant nu va este permis pe acest forum! , religie , pozitia sociala prezenta sau trecuta ; ACESTA ESTE PASUL CEL MAI MARE pe care societatea SMROMANIA impreuna cu sponsorii ei au facut-o . Deci ''nu sintem singuri ''asa cum s-a zis mai sus de Virgil .
Va doresc la toti multa sanatate si incredere in voi .
O zi buna in continuare .
STANESCU GH
Amic

Înapoi la ORGANIZAŢIA NATIONALĂ