Implicarea pacientilor in decizie de catre sistemul sanitar

- Asteptăm din partea voastră gândurile bune sau mai puţin bune despre comunitatea SM
- Mesaje de interes naţional

Moderator: SSMR

Implicarea pacientilor in decizie de catre sistemul sanitar

Mesajde adrian3333 » Mie Iul 29, 2009 8:10 am

Buna ziua,

Urmatorul articol a fost publicat in Cotidianul:

Sistemul sanitar, imun la implicarea pacienţilor în decizie

Pe scurt:

Autorităţile medicale opun o rezistenţă tenace în ceea ce priveşte cooptarea pacienţilor în structurile de decizie privind managementul actului medical, aşa cum prevede Carta Europeană a Drepturilor Pacienţilor.

Recenta hotărâre a Colegiului Medicilor, de a permite accesul pacienţilor la deciziile organizaţiei, pare să fie singulară şi departe de a se implementa în toate structurile medicale din România, aşa cum prevede Carta Europeană a Drepturilor Pacienţilor. Casa Naţională de Asigurări de Sănătate pare chiar să fi făcut un pas în sens opus: le-a retras pacienţilor şi statutul de observator.

Pentru informatii pe larg consultati linkul:

http://www.cotidianul.ro/sistemul_sanit ... 93444.html

Toate bune,
Adrian
adrian3333
Preocupat

Re: Implicarea pacientilor in decizie de catre sistemul sanitar

Mesajde Virgil » Mie Iul 29, 2009 12:45 pm

Servus adrian3333
Ai avut o foarte buna idee, punând acel link, în discuţie aici pe forum. Să sper, că vom citi păreri interesante despre acest articol. Cred ca ne interesează pe toţi, modul în care vor evolua lucrurile. Acest articol deschide o portiţă, pentru asociaţiile reprezentante, ale bolnavilor. Să aşteptăm reacţiile!
Toate cele bune
Viata merge inainte, dar altfel
Virgil
moderator

Mesajde alin » Mie Iul 29, 2009 2:21 pm

Singura noastra speranta e ca Uniunea Europeana sa ne impinga de la spate si diferitele organizatii ale pacientilor sa fie active.

In rest nu comentez ca deja ar fi discutii despre politica si ce fac alesii nostri in parlament....si acum mai e si criza....
alin

Mesajde Petru Dănilă » Mie Iul 29, 2009 11:05 pm

Mai oameni buni !

Articolul este unul care se inscrie in seria lamentarilor pe care le tot auzim "IA TE UITA CE BINE E LA ALTII SI CE RAU O DUCEM NOI". Critica de genul acesta este inaltatoare si de o inutilitate crasa.

La criticat se pricepe oricine. Daca intram acum in prima carciuma de biciuscari, vom putea asculta acolo niste dezbateri , analize si critici de o profunzime care depasesc cu mult bazaiturile din ziare si tv.
De cerut cer toti, ba salarii, ba majorari, ba drepturi , ba sporuri, etc. Argumentul "aia afara au mai mult decat noi" este utilizat din plin. Interesan este ca liderii se aranjeaza iar revendicarile nu se indeplinesc.

Anii care au trecut ne-au aratat ca :
- daca guvernul zice "nu sunt bani" poate sa vina si mama legilor europene sau si tata democratiei ca nu se mai respecta nici un fel de lege sau conventie.
- cririca a fost folosita cu succes pe plan politic. Cei care au "combatut mai bine" s-au ales in posturi inalte unde aplica acum exact ce au criticat inainte.

Chestia asta cu "implicarea pacientilor in deciziile medicale" o vad ca pe-o forma prin care Preşedintele Coaliţiei Organizaţiilor Pacienţilor cu Afecţiuni Cronice din România (COPAC), Cezar Irimia, face si el valuri ca sa fie bagat in seama. De parca implicarea pacientilor in deciziile medicale este solutia salvatoare a problemelor sistemului medical si odata infaptuita n-ar mai sta doi in pat in spitale , nu ne-am mai umili prin policlinici iar pentru sm se vor distribui medicamente fara intreruperi.

Nea Cezar ar vrea sa fie primit si el la masa unde se impart banii ca nu e corect ca numai unii sa-si umple buzunarele iar el sa stea pe dinafara. Combate si stie ca o face numai in scop propagandistic. Pentru ca-i este foarte clar ca orice actiune de presiune asupra Guvernului nu are nici cea mai mica posibilitate de castig daca nu are folos electoral si politic.
Ce s-a intamplat cu profesorii anul trecut cand opozitia le-au promis salarii si acum aceeasi indivizi se fac ca nu le pasa este elocvent.

Totusi, suna frumos "implicarea pacientilor in deciziile medicale".
Chiar ma intreb, o exista si dreptul puscariasilor de a se implica in deciziile justitiei?
Poate ca exista si dreptul copiilor de a se implica in deciziile privind actele de procreatie si eu habar nu aveam.
Toată lumea să trăiască numai noi să nu murim !
Petru Dănilă
Prieten

Mesajde ingrid.iulia » Joi Iul 30, 2009 5:14 am

Petru Dănilă AI DREPTATE :)
NU LUA ASA IN SERIOS VIATA, LA URMA URMEI ORICUM NU SCAPI VIU DIN EA!
ingrid.iulia
Prieten

Mesajde alin » Joi Iul 30, 2009 10:30 am

Petru

In privinta multor bagatori de seama aflati prin cine stie ce organizatie si care sunt multi ca tipa ca vor ciolanul DA ai dreptate. Eu stiu de cand cica aveam organizatie sindicala....lider de sindicat pe care eu nu votam si din punctul meu de vedere era cea mai joasa speta la care ajungea un om!! Dupa a ajuns mare politician de ciolanul il manca pe el nu interesele salariatilor.

Bineinteles ca daca nu sunt bani ca in ocident nu se vor da unle drepturi, si tu te referi la salarii acum si astia sunt BUGETARII schema incarcata si salarii enorme peste media din PRIVAT!!!

TOT CE AM SCRIS MAI SUS NU TINE DE DREPTURILE BOLNAVILOR.

Acum ce tine de drepturile bolnavilor:

Nici eu nu sunt de acord cau Implicarea organizatiilor de pacienti in decizia MEDICALA!

Sunt pentru observatori la decizia medicala cea care tine de distribuirea banilor pentru bolile grave...unde eu cred ca se fac multe manarii...
In articol ai fi putut observa de faptul ca era vorba de bani pentru cei cu cancer si au nevoie de tratament straiantate si nu au mai avut acces reprezentantii pacientior!

Sper ca sitt ca banii nostri de interferon sunt de dati prin buget si ajung pana in august?
Ce doresti sa spun felicitari organizatiei Bucuresti, SSMR si la care amparticipat si noi si eu si am semnat...pentru memorii din cate imi amintesc la Minister sanatatii si Casa de sanatate.

Noi trebuie sa pistonam autoritatile sa isi respecte angajamentele.

Cu ce e afara ...Tu crezi ca aveam Intreferonul program national la cheltuieleile pe care le implica...FARA SA FIM IN UNIUNEA EUROPEANA?
Sunt sigur ca implicarea si impinsul din spate da UE ne-a adus totusi aici cand avem medicamente si aparate perfomante!

Imi place de distribuitorul meu de interferon imi zice sa stau fara grija ca nu se intrerupe programul de interferon ca tipa UE! Intarzieri vor fi!

Indiferent de ce poate se ascunde in spatele unor Articole sau emisiuni de televizor...sustinerea drepturilor pacientilor mai ales cronici ESTE UN LUCRU BUN SI MEDIATIZAREA E FOARTE IMPORTANTA!

Petru gresesti cand spui asa:
"Articolul este unul care se inscrie in seria lamentarilor pe care le tot auzim "IA TE UITA CE BINE E LA ALTII SI CE RAU O DUCEM NOI". Critica de genul acesta este inaltatoare si de o inutilitate crasa."

UN PROVERB ZICE ASA PARCA "NU VINE MUNTELE LA MAHOMED" oricine tipa si se zbate pentru niste drepturi in limita resurselor dintr-o tara e bine venit si eu il felicit...indiferent de intentile din spate.

Orice fel de publicitate E BUNA ! Mai ales in Romania cand daca nu esti pe televizor sau hartie de ziar...nu se stie d tine si problemele tale!

Daca stam si ne uitam la soare si zicem ala tipa ca vrea ciolan...si eu stau in cutiuta mea si nu fac nimic...e greseala mea! si nu am dreptul sa comentez la altul!

EU ZIC CA ARTICOLUL E BINEVENIT SI SPER SA MAI APARA SI ALTELE PE ACEASTA TEMA! BRAVO LOR!

Sanatate multa!
alin

Mesajde Petru Dănilă » Joi Iul 30, 2009 11:36 am

Iulia, multam pentru laude. Eu am facut un comentariu asupra articolului gen " In gura presei". Am incercat sa arat ca articolul se inscrie in actele de propaganda gaunoasa .

Alin, ai facut referire in alt mesaj la Masa Rotunda din 13 martie la care au participat reprezentanti ai Ministerului Sanatatii si Ministerului Muncii. E drept ca au venit persoane insignifiante pentru ca cei importanti au gasit de cuvinta ca n-au ce cauta la o intrunire la care se discuta ca Ro este pe ultimul loc in EU in privinta grijii fata de nevoile bolnavului de sm.

Acolo, s-a afirmat ca statul nostru plateste cele mai mari preturi din UE pentru medicamentele din programele nationale. Afirmatia a facut-o reprezentantul MS care , ori avea date precise ori a facut afirmatia ca sa justifice faptul ca Ro este pe ultimul loc in UE.
In sala se aflau si reprezentantii firmelor care importa si distribuie medicamentele respective. Puteau sa ii dea peste nas reprezentantului MS daca nu avea dreptate.

Ma intrebi : "Tu crezi ca aveam Intreferonul program national la cheltuieleile pe care le implica...FARA SA FIM IN UNIUNEA EUROPEANA?
Sunt sigur ca implicarea si impinsul din spate da UE ne-a adus totusi aici cand avem medicamente si aparate perfomante!"

Iti raspund: DA, Interferonul exista si in state care nu sunt in UE iar aparatura prformante si medicamente nu se gasesc din cauza ca ne impinge UE de la spate ci pentru ca firmele producatoare vor sa vanda iar responsabilii cu banii publici vor sa-si aiba asigurate comisioanele. Avem medicamente si aparatura , dar platim pentru ele mai mult decat altii ca e la mijloc banul public din care se pot adapa lejer cei care-l gestioneaza.

Eu nu pledez pentru a nu face nimic si a te multumi sa te lamentezi .

Mi-e sila, insa, de folosirea bolnavului in scopuri de propaganda .
De la stat nu poti obtine nimic daca cei care au in mana ciolanul nu au interese concrete in castigul politic sau personal. De aceea, orice manifestare care spune " vrem ca statul sa faca, sa dea, sa respecte,.." mi se pare nu numai penibila ci chiar increderea "lor" netarmurita in prostia noastra de a ne lasa incantati de vorbe frumoase.

Ce sa zic, nu mai pot ei de grija pentru bolnav, pentru oameni in general ! Imi vine sa vars.
Petru Dănilă
Prieten

Mesajde alin » Joi Iul 30, 2009 12:25 pm

Petru Dănilă

Stiu ca platim cele mai mari preturi la medicamente si aparatura....
StiU si discutia de la Bucuresti cand reprezentantul Ministerului dadea din colt in colt, stiu ca era si reprezentantii firmaelor distribuitoare si au tacut.

Nu sunt de acord cu ideea ca nu nea impins UE de la spate multe din smecheriile facute de alesii noastre au fost ingreunate de UE!
Bineinteles ca sunt interese de vanzare in Romania noi suntem piata de desfacere si maina de lucur ieftina LA PRIVAT cei care duc greul economiei nu vorbesc de salariile de bugetar si de productiviatea lor...

Deci ce zici tu pana la urma? Acolo au fost reprezentanti ai pacientilor deci EI CE AU FACUT AU IMPINS BOLNAVUL IN FATA? Pai hai sa o luam altfel noi ca asociatiI de judet si SSMR cand tipam la diferite ministere si primari si cand mai prindem un ziar sau televiziune....IMPINGEM BOLNAVUL IN FATA? A face propaganda si sa fim cunoscuti de toti e IMPINGERE A BOLNAVULUI IN FATA? SAU FACEM CUNOSCUTE PROBLEMELE NOASTRE SI PISTONAM SA FIE MAI BINE?

Intrebare si Oare asta face Consilul nostru Director din care din cate am auzit faci si tu parte? CAND FACETI O ACTIUNE VA GANDITI LA FOLOSIREA BOLNAVULUI CA SA PUNETI MANA PE CIOLAN? NU CRED !!!!!!!!!!!!!!!

DECI TU PUI LA GARAMADA SI CONSIDERI ORICE ACTIUNE A ASOCIATILOR DE BOLNAVI CA E VANAT DE CIOLAN?
CE E RAU SA PUI IN ATENTIA PUBLICA NISTE PROBLEME CHIAR DACA UNUL SE FOLOSESTE SA ISI FACA PROPAGANDA ELECTORALA SAU SA PUNA MANA PE CIOLAN.

INTERFERONUL IL AVEM DATORITA UE daca tu cunosti atit de bine Roamania si urmaresti viata politica GRESESTI . ASTA E PAREREA MEA.

STATUL TREBUIE PISTONAT SI SESSIZAT MEREU DE ANUMITE LUCRURI CHIAR DACA EL ESTE SURD IN MULTE PRIVINTE.

Ai fost la baile felix ai vazut nici nu mai tin minte Domnului doctor care a fost la deschidere. Cel mai bun fel de a promova interesele naostre e sa candidam la parlament. Bineinteles nu se paote. Dar nu ma deranjeaza sa fie cunoscute problemele si niste politicieni sa isi faca propaganda pe capul nostru atiti timp cat ne aduce in atentia tarii intregii si unii d ela minister aud si mai is fac treaba.

Nu vreau sa intru in polemica cu tine Petru dar unele lucruri se fac in Romania si asa cum zici tu impingand bolnavul in fata daca acel politician are un cuvant de spus si auzit in mediul STATULUI ROMAN eu sunt de acord! ASA E ORIUNDE IN LUME!!!! POLITICA E FACUTA DE PARTIDE, PARTIDE CE AU IN SPATE INTERESE DACA ORICINE SE LIPESTE DE EI SI OBTIN CEVA E BINE!!!! MAI ALES NOI BOLNAVII CU PROBLEME MARI!

Sila am cand vad ca anumiti functionari ne trateaza cu dispret ca suntem normali sau bolnavi...ca uni nu cunosc legile si cei care cunosc legile pana nu fac o reclamatie nu rezolva. Sila am de multe...dar TRAIESC IN ROMANIA si ma adaptez...

DECI CONCLUZIE NU BAGA PE TOTI IN ACEASI OALA!! NU CONSIDERA ORICE ACTIUNE CA VANAT DE CIOLAN SI PROPAGANDA ELECTORALA!
STATUL CHIAR DACA NU REACTIONEAZA TREBUIE BOMBARDAT IN PERMANENTA CU PROBLELEMELE CARE EXISTA MACAR SA STIE CA CINEVA SE AGITA!

Asta e parerea mea si o mentin. Traiesc in Romania si ma adaptez dar nu cedez...lupt...cat pot.

Petru sper ca intelegi ca aici e o dezbatere si fiecare isi spune parerea lui...as spera ca pe viitor sa nu mai folosesti acele caractere ingrosate pentru ati impune punctul de vedere.

Eu respect punctul tau de vedere dar nu sunt de acord cu el...

MULTA SANATATE!
alin

Mesajde Petru Dănilă » Joi Iul 30, 2009 12:36 pm

Nu folosesc caractere ingrosate ca sa-mi impun punctul de vedere. Folosesc functia de marire a literelor pentru a vedea mai bine ce am scris. Marimea careacterului la "normal" este cam mica pentru ochii mei si ma cam fortez sa citesc ce s-a scris. Macar altii sa nu se forteze sa citeasca ce scriu eu.

De fapt, as ruga pe toti cei care scriu sa folosesca posibilitatea de a mari literele mesajelor lor in semn de grija pentru cei care nu vad prea bine.

Ai drepate Alin, polemica nu are rost.
Petru Dănilă
Prieten

Mesajde adrian3333 » Joi Iul 30, 2009 12:42 pm

Acest articol este despre transparenta de care autoritatile trebuie sa dea dovada in luarea deciziilor.

Cel intervievat nu doreste decat respectarea unor acorduri si hotarari internationale valabile in Uniunea Europeana, respectare nu doar pe hartie, ci efectiva!

In mod sigur si a noastra organizatie se loveste de asemenea situatii in fiecare zi!

Eu personal sunt solidar cu initiativele ONG care reclama o transparenta decizionala de nivel european.

Incet, incet, vom ajunge si acolo. Sau poate nu?? :))

Toate bune,
Adrian
adrian3333
Preocupat

Mesajde alin » Joi Iul 30, 2009 12:44 pm

Petru scuze daca am intels gresit!

Eu ma pe linga SM si neuromilelita optica...si probleme mari de vedere jos la Exploerer in dreapta e un buton cu vedere 100% pana la 400% eu acela folosesc..

Da polemica e buna pana la un punct :)

Sanatate multa!
alin

Mesajde ingrid.iulia » Vin Iul 31, 2009 8:04 pm

IMI TREC PRIM MINTE O MULTIME DE IDEI DESPRE CEEA CE AS PUTEA ADUGA SAU COMBATE IN DISCUTIA ACEASTA ... DAR GASESC CA INUTIL GESTUL MEU, NU? :lol:
PENTRU DIMENSIUNEA SCRISULUI RECOMAND CTRL+SCROLL, E MAI SIMPLU ... ORICUM Petru Dănilă GESTUL TAU ESTE DE APRECIAT .. PENTRU UNII ... NU SI PENTRU MINE. EU CITESC CU MARE DIFICULTATE CEEA CE AI SCRIS, IMI LACRIMEAZA OCHII SI MA USTURA :(. NU ESTE UN MOTIV PENTRU NIMENI SA SCHIMBE CARACTERELE (ADICA NU ACEASTA ESTE IDEEA) :) DOAR MA BAGAM SI EU IN CIORBA :lol:
NU LUA ASA IN SERIOS VIATA, LA URMA URMEI ORICUM NU SCAPI VIU DIN EA!
ingrid.iulia
Prieten

Înapoi la ORGANIZAŢIA NATIONALĂ