DE CE LA UNII SE POATE ?

- Legături spre autorităţi, alte organizaţii sau site-uri de interes

Moderator: Virgil

DE CE LA UNII SE POATE ?

Mesajde Virgil » Joi Iul 03, 2008 4:09 am

Servus
Un mare semn de intrebare, mi-am pus cand am citit articolul, poate il vor mai citi si altii.
Toate cele bune

Steiermark se pregăteşte pentru oaspeţi

30.6.2008: GRAZ (MedCon) – Sub deviza “Steiermark pentru toţi”, cea mai indrăgită regiune, pentru petrecerea vacantelor, din Austria a început o iniţiativa turistica adresată tuturor oaspeţilor cu nevoi speciale. Ea se adresează nu numai turistilor, care prezintă o invaliditate, dar şi celor cu alergii la alimente, celor care pot vedea şi auzi mai Acest cuvant nu va este permis pe forum! sau celor care sunt deja mai bătrâni.

Şaizeci de firme acoperă exigentele criterii ale acestei iniţiative si se pot certifica , ca fiind o firma a acesteia. Un foarte mare accent s-a pus pe larga ofertă privind tipul invaliditate precum si asupra politicii informaţionale: de pe pagina de internet a iniţiativei se pot obţine informaţii cuprinzătoare despre ofertele pentru odihnă si pretenţiile pentru certificare.

Unele regiuni si localităţi model (Schladming, Vulkanland, Fohnsdorf, Leibnitz) se preocupă sa ofere oaspeţilor o intreagă reţea de oferte “fără bariere” – de la alergări pentru orbi până la lifturi în pivnitele de vinuri pentru oamenii cu mobilitate redusă.

Sursa: Steiermark Tourismus; www.steiermark.com
Viata merge inainte, dar altfel
Virgil
moderator

Mesajde ancaR » Lun Iul 14, 2008 8:30 am

Pentru ca au alta mentalitate, alt fel de a gandi si a actiona.
ancaR
Prieten

Mesajde victorina » Dum Aug 24, 2008 9:55 am

Pentru ca respecta problemelor celorlalti, pentru ca legile ii obliga.... pentru ca a avea o dizabilitate sau a fi batran nu e o rusine sau o vina....

Am fost suprinsa sa vad in SUA cum persoane cu dizabilitati (in carucior sau care se deplasau cu cadrul) veneau sa ia masa la restaurantul din cartier si nu erau doar primite cu caldura ci ajutate fara ca ospatarul sa afiseze un rictus plin de compasiune.
Sanatate si sa auzim numai de bine!!!!
victorina
Prieten

JOCURILE PAROLIMPICE DE VARA

Mesajde Virgil » Sâm Sep 06, 2008 11:01 am

Servus

Începând de azi şi până pe 16 luna aceasta, au loc la Beijing, în China, Jocurile Parolimpice de vară. Probabil că pe mulţi nu interesează, cu atât mai puţin televiziunea, nefiind nimic spectaculos. Dar tocmai, că ceea ce este cel mai spectaculos în aceste întreceri, dorinţa de a-ţi depăşi limitele, în ciuda dizabilităţii, este dată uitării. Păcat!
Acest anunţ îl postez aici pe forum, din respectul pe care îl port unui bun prieten, campion olimpic, dependent de căruciorul cu rotile, la tenis de masă, care m-a încurajat prin felul lui de a fi şi prin cuvintele spuse. „Nu căuta sensul vieţii, oferă-i tu unul.”
Petru, a găsit link-ul oficial al acestor jocuri, este în engleză, dar cel puţin putem avea cunoţtinţă de ceea ce se întâmplă, dacă suntem interesaţi.
„Cred ca pe programele nationale nu vom vedea mare lucru, poate doar pe la stiri” spune el pe un alt forum, are dreptate.
http://en.paralympic.beijing2008.cn/index.shtml

Toate cele bune
Virgil
moderator

Mesajde Virgil » Mar Sep 16, 2008 2:32 pm

Servus
Azi se încheie jocurile parolimpice de vară. Eveniment neluat în seamă de posturile de televiziune. Pentru oamenii normali, nu era nimic spectaculos, nu aducea bani. Cineva spunea la întoarcerea sportivilor, de la olimpiada de la Beijing, că de aceştia se vorbeşte numai când are loc o astfel de competiţie, atunci de cei de la jocurile parolimpice, nici măcar nu se pomeneşte.
Privirea plătitorului de impozite, nu trebuie bulversată cu imaginile unui infirm (sportiv cu o dizabilitate) care încearcă să-şi dovedeasca ceva. Că este un om ca şi ceilalţi şi că viaţa lui merge înainte, dar altfel. Păcat!
Mai trebuie să treacă încă mulţi ani pentru a învăţa, să apreciezi acest efort şi să tratezi pe acest om, cu respect.
Toate cele bune
Virgil
moderator

Mesajde Petru Dănilă » Mar Sep 16, 2008 6:56 pm

Romania a terminat pe locul 62 in topul natiunilor datorita singurei medalii cucerite de catre NOVAK Carol Eduard - Medalie de argint la ciclism
Imagine

Alti reprezentanti ai Romaniei de care am putut afla:
Ruzsa Lehel - Ciclism
Arnold Csaba -Ciclism
Corina Custura - Haltere
Toată lumea să trăiască numai noi să nu murim !
Petru Dănilă
Prieten

Mesajde Petru Dănilă » Lun Sep 22, 2008 9:06 am

Deschiderea Jocurile Parolimpice Beijing 2008

Imagine
Imagine

Delegatia Romaniei

Imagine
Imagine

Festivitatea de inchidere

Imagine
Imagine
Toată lumea să trăiască numai noi să nu murim !
Petru Dănilă
Prieten

Actiune Elvetia

Mesajde Virgil » Mar Noi 11, 2008 4:46 pm

Servus
Phil îmi spusese luna trecutâ de o invitaţie pe care o primise de la o fundaţie din Elveţia.Acum câtva timp mi-a trimis un link despre această acţiune.Nu cred că am greşit punăndu-l aici. Nu am vrut să-i dau alt titlu temei, chiar cade foarte bine in această rubrică, la finalul jocurilor parolimpice. Cred ca au ceva în comun. Ideea era de a transmite mesajul. Chiar cu o dizabilitate poti face multe.
Traducerea textului care apare pe ecran imi aparţine. Se termină brusc, dar este de reţinut ideea.

Toate cele bune

http://www.plusport.ch/news/news-detail ... 9ea69336ac

TIME-OUT cu sport şi artă
Vizită la vernisaj în 11.10.2008
La 10.30h în centrul sportiv Time-Out, Davos.

Pentru tinerii aflaţi în scaunul cu rotile cu o vârsta de la 13 până la 19 ani.
Acţiunea se adresează acestor tineri în perioada 05 – 11 octombrie 2008

Organizatori Folsäure Offensive din Elvetia, Maria Walliser patronul si presedintele fundaţiei.
Conducerea artistică:

Phil Hubbe, Magdeburg, Germania
Victor Bisquolm, Belzig-Borne, Germania

O săptămâna cu un intens schimb de opinii despre culoare, formă şi caricaturi, a adus multe rezultate ale tinerilor artişti: tablouri impresionante, obiecte din sârma şi gips, precum şi desene fascinante şi caricaturi cu unele părţi amare ale umorului negru , multă auto ironie, multe visuri. Fascinantele lucrări ale comunităţii – la începutul săptămânii „mâinile tuturor artistilor“ şi la sfârşitul săptămânii „autoportretele tuturor artiştilor“, în stilul ... australian...
Virgil
moderator

ROMANIA

Mesajde petru4U » Mie Dec 17, 2008 1:07 pm

La noi nu se va face nimic,doar politica,promisiuni in campania electorala
apoi dupa alegeri se uita tot,cei alesi isi fac interesele personale ii doare
in fund de ceilalti,asa ca pofta in cui.Eu cel putin nu mai votez,e drept nici nu pot merge dar stiu de mult ca exista 3 optiuni in felul de a vota "pentru
impotriva si abtinere" la noi nu e doar un singur mod de a vota si anume
daca nu il votez pe x iil votez pe y,deci dintre 2 candidati daca nu prefer pe niciunul pe cine votez sau cum le dau vot impotriva?ce democratie e asta? noi bolnavii suntem considerati niste epave,nu contam nici cat un
rahat,desi noi am facut ceva in tara asta,am muncit,invatat,profesat cu
putin,mult cat am putut am contribuit cu ceva la bunastarera acestei tari.
Eu personal am fost despunctat la pensie ca am lucrat 12 ani in comunism
dar oare nu pentru romania si in romania am lucrat? in asa conditii traim
au ajuns prostii la putere cum zice Mircea Badea,pe buna dreptate,dar eu
il complectez prosti dar ingamfati si mafioti care traiesc din banii contribu-
abilului si isi fac vile ,isi iau masini din banii nostri si noua nu ne fac nimic.
va mai dura mult pana vom invata de la germani ca atitudinea civica este mai presus de clasa politica si sa ne cerem drepturile.Pana atunci sanatate
multa si nu disperati.
petru4U
Amic

Mesajde Virgil » Dum Mar 01, 2009 6:40 pm

Servus
În ziarul „Monat” am găsit acest articol despre o personalitate celebră. Îi rostim numele dar sigur sunt mulţi, care nu ştiu nimic despre el. Păcat, că în nici o publicaţie sau programe de televiziune, din ţară, nu s-a amintit despre acest eveniment. De ce trebuie să aflăm de la alţii? Traducerea îmi aparţine

PS. Acest articol îl pusesem cu ceva timp în urmă pe forumul ONPHR această, fiind direct legată de persoanele cu dizabilitate, consideram eu, că mesajul va trezi un mai mare interes. Ieri un bun prieten, care participă la discuäiile din acest forum, m-a criticat că nu pus acest articol şi pe forumul nostru. Nu a fost de acord cu ideea mea, ca nu are nici-o legătură cu boala de SM, a subliniat faptul că trebuie probabil, să te loveşti, să trăieşti, cu o dizabilitate pentru a înţelege pe ceilalţi ca tine. Are dreptate, mă înclin!
Toate cele bune

„Pe 04 ianuarie 2009 s-au împlinit 200 de ani de la naşterea lui Louis Braille (1809 până în 1852), autorul alfabetului pentru orbi.
Prin descoperirea literelor palpabile ale alfabetului acum 184 de ani, orbilor şi persoanelor cu afecţiuni vizuale grave, lumea înconjurătoarea a devenit, mai palpabila.
Acest alfabet este un sistem de scriere folosit de cei cu deficienţe de vedere. Literele sunt compuse din puncte ieşite în relief care pot fi simţite cu ajutorul degetelor.
Brille a orbit în urma unui accident care a avut loc în atelierele de şelărie ale tatălui său.
Era în vârsta de patru ani.
Totuşi băiatul însetat de cunoaştere nu s-a lăsat decurajat de soartă. S-a inspirat din descoperirea armatei, aşa numitul „Scris de noapte”şi a reuşit ca la vârsta de 16 ani, să pună bazele alfabetului care îi poartă numele.

Braille a pus piatra de bază, pentru ca orbii şi persoanele cu afecţiuni vizuale grave să aibă acces la învăţătură şi astfel să poată avea şi ei, o viaţă mai independentă.
În vremurile actuale, era calculatoarelor, alfabetul Braille se bucură de o importanţă majoră. Orbii învaţă să scrie pe tastatură cu 10 degete. Pentru a citi şi a corecta există o aşa numită, „tastă Braille” proprie.”

Sursa: Ziarul Monat, februarie 2009, editat de ÖAR (Societatea austriacă a persoanelor cu dizabilităţi)
Virgil
moderator

Înapoi la LINK-URI UTILE