2 % - sau cum putem ajuta

- Vrei să ne ajuţi ca voluntar? Ai idei pt obţinerea de fonduri ? Scrie-ne aici !

Moderator: Virgil

2 % - sau cum putem ajuta

Mesajde Petru Dănilă » Joi Feb 21, 2008 3:45 pm

Multi dinte voi au auzit despre celebrul 2 % prin care persoanele pot ajuta organizatiile.

Este o metoda simpla prin care, prin semnarea unei fise, cereti statului ca o parte din impozitul pe ca deja l-ati platit sa fie directionat spre contutul unei anume organizatii. Astfel aveti garantia ca o parte din banii vostri nu se vor cheltui aiurea in buget ci vor fi de folos unor persoane in care aveti incredere.

SSMR si organizatiile locale s-au bucurat de increderea acordata de cei interesati in anii trecuti. E drept ca sumele nu sunt mari dar e un sprijin binevenit.

Anul acesta incepem din nou Campania pentru strangerea semnaturilor necesare. Procedura e simpla. Formularul respectiv trebiue sa poarte datele si semnatura unui salariat . Rudele , prietenii, cunostiintele, colegii sunt cei care pot creste numarul celor ce-si dau datele .

Modelul uni Cereri pt 2% si instructiuni se pot obtine de la SSMR sau Organizatiile locale.
Bun inteles ca si eu pot transmite cele necesare oricarui doritor.

Nu costa decat 1 munut. Banii sunt deja la stat, retinuti anul trecut prin impozitele pe venit.
Data pana la care se pot completa si depune formularele este 15 mai.
Toată lumea să trăiască numai noi să nu murim !
Petru Dănilă
Prieten

Mesajde daniela vasiloiu » Joi Feb 21, 2008 8:55 pm

Noi am reusit sa facem un pliant prin care explicam ce inseamna acest 2%:

Puteti decide ca prin 2% din impozitul pe venit datorat statului sa ajutati la cresterea calitatii vietii persoanelor afectate de scleroza multipla, prin consolidarea organizaţiei locala, ca organizatie a familiei afectate de SM si dezvoltarea activitatilor destinate acesteia, cum este informarea, consilierea, sprijinul direct, activitati socio-medicale si de tineret.

Informatii despre sistemul 2%

Prin intermediul prevederii 2% din Codul Fiscal, contribuabilii persoane fizice au posibilitatea sa directioneze 2% din impozitul pe venit catre o organizaţie nonguvernamentală.
Este un sistem prin care cetatenii au posibilitatea sa decida in mod direct ce se intampla cu impozitele lor.
Aceasta suma nu reprezinta o sponsorizare sau donatie ci este in esenta o parte a bugetului de stat care este directionata de catre fiecare cetatean in parte catre sectorul neguvernamental.

De ce e bine sa folositi aceasta prevedere?
• Nu va costa nimic!
• Puteti să contribuiti la rezolvarea problemelor cu care se confrunta persoanele din XXXX, afectate de scleroza multipla, directionand 2 % catre Asociaţia de Scleroza Multipla XXX, care lucreaza in acest scop.

Ce trebuie sa faceti pentru a oferi cei 2 % catre Asociatia de Scleroza Multipla XXX?

Pasul 1. Daca aveti venituri din salarii completati datele pe declaratia 230, punctul II. 2.
Pentru a completa formularul aveti nevoie de urmatoarele date:
§ Denumirea organizatiei: Asociatia de Scleroza Multipla XXX
§ Codul fiscal: XXX
§ Contul IBAN: XXX
Nu va faceti probleme daca atunci nu cunoasteti suma corespunzatoare a 2% din impozit. Va fi calculata de catre organele fiscale. Puteti lasa casuta necompletata.
Pasul 2. Depuneti declaratiile la Administratia financiara de la domiciliul dvs. sau trimiteti-le prin posta. Termenul limita este 15 mai 2008!

Va multumim pentru ca ati contribuit la o viata mai buna a persoanelor afectate de scleroza multipla din comunitatea dvs.!
daniela vasiloiu
Echipa Reţea SM
Echipa Reţea SM

Date concrete 2%

Mesajde Claudia2002 » Vin Mar 21, 2008 12:25 pm

Va rog sa imi spuneti si mie Codul fiscal si codul IBAN al societatii pt. completarea formularului...
Claudia2002
Nou venit

cum pot schimba directionarea celor 2% ?

Mesajde Marian_hd » Vin Mar 21, 2008 6:23 pm

Salut, numele meu este Marian, din hunedoara. Mama mea este Paval Rodica bolnava de scleroza, inregistrata la societatea dvs.

anul trecut am semnat pentru directionarea celor 2 procente din impozit catre o mica organizatie din oras, ma convins un prieten.
mai tarziu tot el ma convins (neintentionat) ca nu merita acest gest ...

Eu as vrea din toata inima daca se poate sa schimb destinatia celor 2% catre SSMR.
Intrebarea este daca se mai poate acest lucru?

Astept un raspus si multumesc frumos.
Marian_hd
Nou venit

Mesajde Petru Dănilă » Vin Mar 21, 2008 7:55 pm

Bine ai venit Marian

Termenul limita pentru depunerea declaratiilor fiscale este 15 mai.

Marian, trebuie sa stii ca procesul de transfer al banilor este greoi.
Daca tie ti-au retinut impozitul in decursul lui 2006 si ai cerut directionarea 2% in 2007, organizatia respectiva a avut acces la acesti bani abia in 2008. Adica dupa ce Finantele fac centralizarea, verificarea si regularizarea tututor declaratiilor de venit.

Deci abia anul acesta se pot face planuri care sa includa niste bani pe care statul i-a oprit acum doi ani.

Chiar si asa, niste bani, multi sau putini sunt foarte folositori pentru o organizatie.
Iar ce face aceasta cu fonduri sale este mai usor de verificat decat ce face statul cu impozitele pe care le ia.
Conteaza foarte mult sa fii si interesat de activitatea acelei organizatii. Daca nu stii nimic, este usor sa apleci urechea la diverse pareri.

Din cate stiu in jud Hunedoara exista doua organizatii sm afiliate la SSMR. Una in Deva si alta la Geoagiu. Presedintii acestor organizatii. Petru Roman si Radu Sorin Igna sunt inscrisi pe forum.
Petru Dănilă
Prieten

Mesajde Petru Dănilă » Vin Mar 21, 2008 8:00 pm

Bine ai venit Marian

Termenul limita pentru depunerea declaratiilor fiscale este 15 mai.

Marian, trebuie sa stii ca procesul de transfer al banilor este greoi.
Daca tie ti-au retinut impozitul in decursul lui 2006 si ai cerut directionarea 2% in 2007, organizatia respectiva a avut acces la acesti bani abia in 2008. Adica dupa ce Finantele fac centralizarea, verificarea si regularizarea tututor declaratiilor de venit.

Deci abia anul acesta se pot face planuri care sa includa niste bani pe care statul i-a oprit acum doi ani.

Chiar si asa, niste bani, multi sau putini sunt foarte folositori pentru o organizatie.
Iar ce face aceasta cu fonduri sale este mai usor de verificat decat ce face statul cu impozitele pe care le ia.
Conteaza foarte mult sa fii si interesat de activitatea acelei organizatii. Daca nu stii nimic, este usor sa apleci urechea la diverse pareri.

Din cate stiu in jud Hunedoara exista doua organizatii sm afiliate la SSMR. Una in Deva si alta la Geoagiu. Presedintii acestor organizatii. Petru Roman si Radu Sorin Igna sunt inscrisi pe forum.
Petru Dănilă
Prieten

ok

Mesajde Marian_hd » Vin Mar 21, 2008 8:03 pm

OK multumesc

chiar aveam nr de tel al Dl Petru Roman de la new life din deva, o sa il caut pe dumnealui sa vb

deci se poate schimba, credeam ca e definitiva alegerea

multumesc mai discutam pe forum
Marian_hd
Nou venit

Înapoi la VREAU SĂ AJUT !