A fi voluntar

- Vrei să ne ajuţi ca voluntar? Ai idei pt obţinerea de fonduri ? Scrie-ne aici !

Moderator: Virgil

Voluntariat

Mesajde meden » Joi Iul 27, 2006 10:56 am

Buna,
Da, aveti dreptate in ceea ce spuneti despre voluntariat. Eu sunt absolventa a facultatii de Limbi Straine, am MS de 15 ani, folosesc un scaun cu rotile si as face traduceri benevol.
Laura
meden
Nou venit

Mesajde Petru Dănilă » Vin Iul 28, 2006 12:49 pm

Buna Laura !
Este generoasa oferta pe care ai facut-o in legatura cu traducerile pe care le poti face. Daca ne spui si ce in limbi straine te descurci mai bine, e foarte bine.
Oricum stai pe aproape.
Din cate ai putut citi in site SSMR la http://www.smromania.ro/ro/evenimente/p ... nardo2006/
din septembrie 2006 incepere unu program Leonardo da Vinci cu finantare externa pentru imbunatatirea structurii regionale a organizatiei nationale.
Din luna august 2006 vor incepe activitati necesare demararii programului. Se pare ca va fi oarece munca de traducere a muntelui de documentatie pe care-l solicita finantatorii.
Pe principiul "buna ziua ti-am dat, belea mi-am capatat" si a celui cu " dai un deget si-ti ia toata mana", se poate sa fii solicitata pentru ajutor !
Si s-ar putea sa fie de mare folos pentru organizatia de SM.
De asemenea exista documentatie si chiar carti pe care organizatiile similare din strainatate le pun la dispozitia SSMR pentru popularizare in randul bolnavilor de SM. Multe din articolele aparuta in "Columna" sunt traduceri de pe alte site-uri. Un colaborator in plus la traduceri va face si revista mai bogata.
Cum spunea cineva, primul pas spre vindecare se face prin informare.
Sa te tii sanatoasa ca solicitari de colaborare sper sa primesti !
Petru
Toată lumea să trăiască numai noi să nu murim !
Petru Dănilă
Prieten

A fi voluntar

Mesajde Virgil » Joi Sep 07, 2006 6:56 pm

Servus
Am citit diverse articole in diferite site-uri ale societatilor de SM din diferite tari, dar mi-a placut articolul societatii americane de SM, am sa incerc sa-l reproduc si sa-l imbogatesc.

„Voluntarii sunt vitali in activitatea societatii nationale de SM. Telurile si noile lor perspective vor face ca Societatea de SM sa fie mai puternica si mai bine organizata. Sunt nenumarate moduri de a-ti aduce contributia in aceasta activitate, fie prin administrare, programe juridice sau colecte. Majoritatea oamenilor incep sa faca ceea ce stiu cel mai bine. Unele organizatii isi instruiesc voluntarii, in special pe aceia care vor sa activeze ca ghizi in diverse locuri istorice, muzee, gradini zoologice sau centre culturale. Altii, profesori formati, se intorc in scoli sau in centre de studiu, citindu-le si invatandu-i pe copii sa scrie, sau pur si simplu supraveghindu-i. Unii conduc grupuri de tineri ca de exemlu Girl Scouts (grupe de tinere - cercetasi) sau 4-H Club (For Handi Club). Consilieri scoliti pot coordona Grupuri de Auto-Ajutor de SM."
Traducere din www.nationalmssociety.org
Ce inseamna a fi un voluntar? O explicatie am gasit-o pe pagina Federatiei Internationale de SM (MSIF), "voluntar este acea persoana care incearca sa se ajute pe sine, ajutandu-i pe altii", poate ca explicatia e cam ambígua, dar eu cred ca, daca fiecare dintre persoanele afectate de SM ar incerca sa-si gaseasca o activitate, eventual legata de indeletnicirile de dinainte de declansarea bolii, ar putea impulsiona si ar putea atrage atentia asupra acestei boli. Cineva spunea in acest forum ca "SM-ul ar fi boala oamenilor destepti". Sa incercam sa dovedim acest lucru!
In opinia mea : voluntarul este acea persoana, care actioneaza benevol in diverse activitati de intrajutorare a altor persoane, iar singura lui rasplata este un zambet si un calduros "multumesc!"
Toate cele bune
Virgil
moderator

Mesajde Virgil » Vin Dec 15, 2006 7:38 pm

Servus
Intre 2007 si 2013 se va desfasura in Europa, din care vom face si noi parte, in cadrul voluntariatului european un program intitulat "Tineri in Actiune". Program finantat de UE, la care pot participa tineri cu varsta cuprinsa intre 13 si 30 de ani. Suma de finantare a acestui program este de 885 milioane €. Tinerii au o sansa, sa profite de ea! (Articol din ziarul Die Welt)
Toate cele bune
Virgil
moderator

Idee pentru obtinerea de fonduri

Mesajde Virgil » Mie Ian 17, 2007 6:42 pm

Servus
In alte tari europene, societatea nationala de SM este sustinuta financiar in diverse moduri. Unul dintre acestea este si cotizatia de membru. Membru poate fi atat bolnavul cat si o oarecare persoana care a decis sa sprijine aceasta societate, prin cotizatia lui. Mi s-a tot spus ca romanului ii repugna deja ideia de cotizatie, este adevarat, am platit in decursul anilor cotizatie la UTC, PCR, Sindicat si mai stiu eu unde, dar chiar si in tarile mai dezvoltate exista aceasta varianta. Este o posibilitate de a strange fonduri ce pot fi folosite in diferite scopuri, cresterea tirajului revistei, achizitionarea de mijloace ajutatoare, organizarea de simpozioane, excursii, etc. Bineinteles membrii trebuie sa aiba acces la informatii asupra modului cum sunt administrate aceste fonduri. Scrie-ti opinia voastra asupra acestui subiect.
Toate cele bune
Virgil
moderator

Mesajde daniela vasiloiu » Mie Ian 17, 2007 10:31 pm

Parerea mea: ideea este buna pentru a strange fonduri, dar la noi, cel putin acum, este inaplicabila.
La Craiova, majoritatea membrilor asociatiei noastre au venituri mici, abia se descurca cu problemele zilnice, nu as avea curaj sa le spun ca trebuie sa plateasca o cotizatie.
Pot sa spun ca in perioada de cunoastere a unei persoane noi, a fost una din intrebarile frecvente daca trebuie sa plateasca ceva pentru a fi membru in asociatie. Impresia mea a fost clara, abia dupa ce le-am explicat ca nu, au vrut sa afle mai multe despre asociatia noastra si bineinteles cum ii putem ajuta.
Eu nu cred in saracie, e clar ca toate pleaca de la banii, o organizatie "saraca si curata" nu prea poate face multe sau oricum nu poate oferi niste servicii de calitate, ceea ce cred eu ca ne dorim cu totii.
daniela vasiloiu
Echipa Reţea SM
Echipa Reţea SM

Mesajde Virgil » Vin Ian 19, 2007 6:01 pm

Servus Daniela
M-ai facut sa rad cu ceea ce ai scris. Ai perfecta dreptate, din pacate. Mult succes totusi, in activitatea voastra. Sa mai citim si alte opinii.
Toate cele bune
Virgil
moderator

Mesajde ioana » Mie Feb 07, 2007 10:49 pm

Buna,
In legatura cu acest subiect, o posibila sursa de bani ar putea fi cei 2% din impozitul pe salariu. Stiu care este procedura de a dona acesti bani catre o organizatie nonprofit.

Sunt sigura ca marea majoritate a romanilor nu cunosc nimic despre aceasta posibilitate iar cei care cunosc, din lipsa de timp sau ... nu fac acest lucru.

Poate trebuie sa incepem prin a face noi acest lucru, sau prin a-i ajuta pe parinti, prieteni, colegi de serviciu sa faca acest lucru.

Poate 2% nu sunt bani multi, maiales la salariile din omania, dar este totusi un inceput, nu?

Mai multe detalii gasiti si pe prima pagina a acestui site.
sm:)e
ioana
Preocupat

Mesajde lavinia » Vin Mar 30, 2007 1:34 am

asa este Ioana,eu am inceput deja sa vb cu persoane apropiate ,care au un salariu destul de bun.iar acei 2% din impozitul pe venitul global corespunzator anului 2006 pot ajuta multe persoane..cei care vor sa ajute nu trebuie decat sa completeze un formular si fisa fiscala..actziune care dureaza mai putzin de 5 min dar poate salva vietzi.. Sunt multzi care nu stiu despre ce este vorba,dar cred k atunci cand oferi o explicatzie buna nu au de ce sa se impotriveasca si sa nu contribuie..
Multa sanatate!
eu
lavinia
De'al casei

Voluntariat?

Mesajde Virgil » Joi Dec 27, 2007 8:43 pm

Servus

In ziarul Evenimentul zilei, din 05.11.2007, am gasit un articol, despre voluntariat. Articol scris, de reporterii ziarului, Mirabela Anghel si Felicia Niculae Traistaru. Pe forum avem si noi o rubrica intitulata, “vreau sa ajut”, care cred eu, are oarece legatura cu voluntariatul. Articolul este scris de profesionisti, cu citate din interviuri luate directorilor si presedintilor unor asociatii neguvernamentale, deci nu prea ai ce sa mai adaugi. Se poate invata din acest articol, cam ce inseamna sa fii voluntar. SSMR-ul are nevoie de tineri care sa se implice ca voluntari in proiectele, pe care aceasta societate, si-le propune. Am sa repun pe forum, cateva din ideile, acestui articol.
“Fata de anul trecut, spun liderii asociatiilor si organizatiilor neguvernamentale, tinerii sunt mult mai atenti in alegerea ofertelor de voluntariat. In organizatiile care lucreaza cu voluntari nu esti primit pana ce nu arati ca esti demn de acest statut. Trebuie sa treci, in prima faza de interviul de recrutare. Aici, dar si pe parcursul activitatii tale, daca vei fi primit, trebuie sa demonstrezi ca esti o persoana de incredere, pe care se poate pune baza, chiar daca nu esti platita pentru asta.
Cu cat dovedesti ca esti mai serios, constiincios, ca iti respecti termenele-limita, ca te implici in proiectul in care ai fost cooptat, cu atat inseamna ca stii sa-ti asumi responsabilitatea si ca esti un om pe care te poti baza la nevoie.
De regula la interviul pentru postul de voluntar, vrea sa se vada cat de mult esti dispus sa te implici in viata organizatiei din care vrei sa faci parte. Unele intrebari vizeaza creativitatea si modul in care stii sa te descurci in anumite situatii.”
Este doar un fragment din acest articol, voluntariatul este inca o tema sensibila, inca necunoscuta. Se merge inca pe ideea, care spunea:”de cat sa muncesc degeaba, mai bine stau degeaba”. Sunt totusi optimist, sigur vor apare voluntari, in asociatiile locale de SM.
Toate cele bune
Viata merge inainte, dar altfel
Virgil
moderator

....

Mesajde Sandiana » Vin Dec 28, 2007 8:58 pm

Servus Virgil
Se poate apela la ONG-uri, sau la sponsorizari.
Pe alte site-uri, nu am intalnit voluntari, decat fara interese.
A fi voluntar inseamna o implicare totala!

Cu prietenie.
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip, iar bucuriile pe stanca.
Sandiana
Prieten

Re: A fi voluntar

Mesajde ingrid.iulia » Sâm Iun 05, 2010 9:00 am

MIJLOACE SUNT, VOINTA ESTE NECESARA...
IN CATEVA REVISTE AM GASIT ACEST TEXT CE IMBINA O ACTIUNE UMANITARA CU UNA DE PUBLICITATE:

Fundaţia Vodafone Romania lansează programul Voluntar de profesie pentru a-i ajuta pe cei care vor să îşi folosească timpul, aptitudinile şi energia lor în sprijinul copiilor, bătrânilor, persoanelor cu dizabilităţi sau cu nevoi speciale. Gândeşte-te ce poţi face tu pentru aceştia, iar Fundaţia Vodafone îţi plăteşte salariul şi cheltuielile administrative, dacă ne convingi că eşti cea mai potrivită persoană.

https://www.vodafone.ro/fundatia-vodafo ... /index.htm

VOLUNTARI?
NU LUA ASA IN SERIOS VIATA, LA URMA URMEI ORICUM NU SCAPI VIU DIN EA!
ingrid.iulia
Prieten

Re: A fi voluntar

Mesajde Virgil » Vin Iun 18, 2010 11:37 am

Servus
Am fost înştiinţat de către SPEM (societatea portugheză de scleroză multiplă) prin Newsletter-ul din 15 iunie, adresat lunar bolnavilor de SM, că anul 2011 este declarat oficial, încă din ziua de 27 noiembrie 2009, de către consiliul de miniştrii ai UE, Anul European al Voluntariatului.
Cu următoarele obiective:
- Crearea unui ambient propice voluntariatului în Uniunea Europeană;
- A oferi mijloace organizaţiilor care integrează voluntari şi îmbunătăţirea calităţii voluntariatului;
- Recunoaşterea activităţilor voluntarilor;
- Sensibilizarea persoanelor pentru a da valoare şi importanţă voluntariatului;
Cam atât. A fost doar o ştire! :idea:
Toate cele bune
Viata merge inainte, dar altfel
Virgil
moderator

Înapoi la VREAU SĂ AJUT !