12 Reguli de aur ale unui grup de intr-ajutorare.

- Vrei să ne ajuţi ca voluntar? Ai idei pt obţinerea de fonduri ? Scrie-ne aici !

Moderator: Virgil

12 Reguli de aur ale unui grup de intr-ajutorare.

Mesajde Virgil » Mie Sep 19, 2007 7:28 pm

Servus
Am primit de la Societatea elvetiana de SM, acest articol, intitulat in mod pompos "reguli de aur". Aceste reguli nu trebuiesc confundate cu cele "7 porunci", dar ele pot fi o sursa de inspiratie pentru intalnirile bolnavilor. Fiecare grup isi poate face singur regulile,in care va decurge intalnirea. Trebuie doar sa ne uitam in jurul nostru si sa deschidem ochii. Am spus-o si o voi spune mereu, sa fac tot posibilul de a-mi mentine creierul activ. Intalnirile bolnavilor trebuie sa se axeze pe acest principiu. Traducerea si adaptarea textului imi apartin, scuzele anticipat.
Toate cele bune

1. Membrii participa regulat si punctual, la intrevederi, nu numai atunci, cand nu au altceva mai bun de facut. . Ca membru este considerat numai cel care ia parte frecvent la intruniri. Nimeni nu poate lipsi, fara sa anunte in prealabil. In timpul intalnirii principial nu se mananca si nu se fumeaza.Acest lucru este posibil dupa intrevedere, in cazul ca este dorit.

2. Cel care “conduce” intalnirea (prin rotatie) da semnalul de incepere.

3. Fiecare intalnireincepe si se termina cu o runda privind starea sanatatii a participantilor,in care fiecare dintre cei prezenti vor relata (in 1-2min) despre starea sanatatii lor in momentul actual fara ca cineva din grup sa-i raspunda.

4.Tema va fi decisa in prealabil sau va fi propusa dupa runda de discutii privind starea sanatatii. In continuare se vor purta discutii.

5. Toti care au o experienta personala legata de tema propusa
trebuie sa ia cuvantul.

6.Libertatea de exprimare, a trata pe celalalt cu respect. Toti au aceasi perioada de timp de discutie,se recomanda ca fiecare sa vorbeasca de propria persoana, sa se evite a se vorbi la forma generala.

7. Despre ce se va vorbi in grup – fiecare va decide singur ce si cat doreste sa spuna – aceasta este strict confidentialsi nu este permis sa se retransmita subiectele mai departe. Nici rudelor, vecinilor sau prietenilor si prietenelor.

8. Fara critica - fara sfaturi

9. Incheierea:Cu aproximativ ½ de ora inainte de inchidere, “conducatorul” deschide runda finala – ce mi-a fost astazi constient intiparit? Care sunt asemanarile cu situatia mea? Important: Dialogurile/concluziile raman fara nici-un comentariu – nu se va da nici-un raspuns. . (Exceptie: un membru nu se simte bine)
Starea sanatatii proprii: : Cum m-am simtit astazi in grup? Ce m-a deranjat? Ce putem face mai bine data viitoare?
Tema: De stabilit pentru data viitoare.

10.Impartirea indatoririlor
Cine se ocupa de caserie? Trebuie din timp in timp sa se afiseze socoteala intrarilor cheltuielilor si soldul.
Cine intocmeste lista participantilor?
Cine reserva spatiul?
La cine imi voi prezenta renuntarea?

11.Din cand in cand o analiza a situatiei!
Suntem in continuare un grup de auto-ajutor sau ne indreptam intr-o cu totul alta directie? Ce dorim?

12. Cine vrea sa renunte, va mai lua inca o data parte la intrunire si va informa grupa despre decizia lui.
Viata merge inainte, dar altfel
Virgil
moderator

Re: 12 Reguli de aur ale unui grup de intr-ajutorare.

Mesajde ingrid.iulia » Dum Iul 04, 2010 11:07 am

AS PUTEA INCADRA ACEASTA PAGINA IN MULTE LOCURI... O VOI FACE AICI TOTUSI CU MENTIUNEA CA IMI REZERV DREPTUL DE A MAI COMENTA PE ACEST SUBIECT. CUM CE SA COMENTEZ?!... CE FAC ALTE ASOCIATII DE PACIENTI, FIRESTE :roll:

http://www.myelomaeuronet.net/ro/resour ... -group.php

TOATE CELE BUNE.
NU LUA ASA IN SERIOS VIATA, LA URMA URMEI ORICUM NU SCAPI VIU DIN EA!
ingrid.iulia
Prieten

Înapoi la VREAU SĂ AJUT !