Sa vedem ce se intampla!

- Vrei să ne ajuţi ca voluntar? Ai idei pt obţinerea de fonduri ? Scrie-ne aici !

Moderator: Virgil

Sa vedem ce se intampla!

Mesajde Vizitator » Lun Iun 19, 2006 1:44 pm

Incepand de azi, are loc in Elvetia o campanie prin care se incearca sensibilizarea opiniei publice, in acceptarea si intelegerea bolnavilor de SM. Aceasta campanie este organizata de Societatea Elvetiana de SM si intitulata “Intreruperi”. Ea ilustreaza prin intermediul fotografiilor (placatelor)dar si in scris, tot ce poate aparea in sistemul nervos al unei persoane care sufera de SM, ca urmare a intreruperii circuitelor nervoase.
Fotografiile au fost realizate de un fotograf profesionist, care a solicitat insa o plata simbólica, pentru aceasta activitate.

Sa auzim numai de bine
Virgil
Vizitator

Mesajde alexandra » Lun Iun 19, 2006 1:50 pm

Interesant....dar unde putem vedea si noi pozele....si oare putem ajuta cu ceva?
alexandra
Prieten

Mesajde Vizitator » Lun Iun 19, 2006 4:18 pm

Servus Alexandra
De ajutat, noi nu o putem face, poate doar sa incercam sa le urmam exemplul. Nu stiu daca tu vorbesti germana. eu am sa-ti dau adresa unui site in care am gasit aceasta stire. www.ms-world.de , intra pe acest forum si vei gasi intr-un tabel titlul "Unterbrechungen" da click pe aceasta adresa, care te va trimite sa vezi aceste placate. Daca vorbesti germana, memoreaza acest site. Merita!
Sa auzim de bine

Virgil
Vizitator

Mesajde alexandra » Lun Iun 19, 2006 5:25 pm

Din pacate nu vorbesc germana.....Poate intr-o zi o sa am curajul sa o invat!
alexandra
Prieten

Mesajde Virgil » Lun Iun 19, 2006 5:45 pm

Servus Alexandra
Ai dreptate viata ne ofera atatea surprize, incat a avea curajul de a incepe sa inveti o limba straina, este ceva de admirat. Mie mi-ar fi placut sa stiu chineza sau japoneza, dar acum este prea tarziu ptr. mine sa incep sa invat o limba straina. I-as sfatui pe cei mai tineri sa se indrepte spre studiul acestor limbi. Sa nu uitam ca, China este o mare putere si va avea un mare viitor.
Incearca totusi sa intri pe acel site, incearca sa vezi fotografiile.
Sa auzim numai de bine

Virgil
Virgil
moderator

Mesajde alexandra » Lun Iun 19, 2006 5:48 pm

Am intrat pe site-ul pe care mi-ai zis, si cred ca am gasit acele fotografii, Sunt frumoase, interesante. Pacat ca la noi se face mult prea putin pentru cei care sufera.
alexandra
Prieten

Mesajde Virgil » Lun Iun 19, 2006 6:42 pm

Nu trebuie sa vezi lucrurile asa. Intre Elvetia si Ro. este mare diferenta. Nu trebuie sa ne asteptam ca peste noapte sa schimbe totul, eu am fost la Oradea si am ramas placut surprins de ce am vazut. Cei de aici au reusit, cu mijlacele pe care le au, sa puna pe picioare un centru de zi, cu sala de recuperare fizica pentru cei afectati. Dar cum iti spuneam, nu putem sa asteptam minuni, ci sa fim realisti. Ideia celor din Elvetia de a atrage atentia opiniei publice cu ajutorul fotografiilor, asupra persoanelor afectate de SM, ar fi o varianta, Petru Danila imi spunea de presedintele societatii din Deva, ca ar avea in intentie sa mearga cu caruciorul cu rotile pana la Bucuresti. Este un mod de a atrage atentia asupra necesitatilor persoanelor afectate de SM si poate de a incerca sa rezolve o parte din probleme.
Sorry, nu vroiam sa scriu un roman. Dar trebuie facut ceva.
Sa auzim numai de bine
Virgil
moderator

Mesajde felix » Mar Iun 20, 2006 9:08 pm

Si parerea mea este aceeasi cu a ta Virgil, dar mie poate imi lipseste curajul, sau a aparut o saturatie. Nu stiu:))

sanatate
felix
Prieten

Mesajde Petru Dănilă » Lun Iun 26, 2006 12:02 pm

Cred ca nu trebuie sa "multumim" si nu suntem datori nimanui pentru ca avem sm.
Daca vrem mai multe trebuie in primul rand sa ne cunoastem mai bine si na ne cunoasca si ceilalti .

Pentru a ne cunoaste mai bine, forumul acesta este binevenit. Trebuie sa recunoastem faptul ca suntem relativ putini fata de alte cei cu alte afectiuni ( ex: diabet sau boli de inima ). Din pacate chiar si in realitate nu prea ne stim, unii pe altii. Au fost cazuri, hazlii chiar, cand doi bolnavi de sm stateau pe scari diferitea ale aceluiasi bloc. Aveau amandoi probleme de miscare, mergeau cu carja, si ieseau rar. Se cunosteau din vedere dar nu se stiau si ca bolnavi de sm .
Si, daca ne-am cunoaste mai bine, unii pe altii, am putea macar sa facem schimb de informatii si experienta.

Ca sa ne cunoasca ceilalti, autoritatile si toate celelalte persoane, cred ca ar fi bine sa ne recunoastem public in primul rand afectiunea. Cat timp ne va fi rusine cu ea, vom ramane niste persoana izolate care plang pe umarul celui apropiat. Asta daca si cel de langa noi isi da seama ca suntem niste oameni care duc o viata grea. De obicei, daca nu zaci si gemi de durere sau nu se vede lipsa vreunui membru, familia, parintii, colegii si prieteni nu te considera nici macar ei un om bolnav.

Cei de la Oradea au reusit sa faca ceva. Le-au trebuit niste ani buni si multa stradanie.

Nimic nu ne va veni gratis. Societatea a prevazut niste legi si facilitati pentru noi. Exista oameni cu suflet care ar vrea sa ajute. Totul e sa cerem.
Pentru noi si pentru ceilalti ca noi, persoane afectate de sm (bolnavi, familie, sustinatori)
Toată lumea să trăiască numai noi să nu murim !
Petru Dănilă
Prieten

Mesajde Virgil » Lun Iul 10, 2006 6:43 pm

"Si, daca ne-am cunoaste mai bine, unii pe altii, am putea macar sa facem schimb de informatii si experienta".

Servus Petru
Ai perfecta dreptate in ceea ce scrii, sa nu asteptam minuni de la altii. Um bun prieten al meu a spus candva un mare adevar, "nu cauta sensul vietii, ofera-i tu unul". A fost campionul Austriei la tenis de masa. Pana aici nimic deosebit, dar acest baiat a devenit campionul de tenis de masa fiind in caruciorul cu roti. Medaliat la jocurile para-olimpice. De ce scriu acest lucru aici, voi fi intrebat, o fac numai pentru a demonstra ca un handicap in cazul lui, respectiv o boala cronica, in cazul nostru, nu trebuie sa fie o retragere de la viata sociala. Intorcandu.ma la ceea ce ai scris, cred ar fi bine daca fundatiile locale, ar incerca sa contacteze bolnavii din localitate si din imprejurimi. Sa ia legatura cu medicii neurologi, care bineinteles nu vor da numele persoanelor suferinde de SM, dar li se poate cere sa inmaneze celor afectati, numarul de telefon al fundatiei din localitate sau al societatii nationale. Am avut surpriza sa intalnesc bolnavii care nu stieau de existenta unei societati nationale. Cred ca fiecare dintre noi ar putea face ceva in aceasta directie. Nu se poate lasa totul pe umerii societatii, tot ceea ce a facut a facut foarte bine. Cred ca este randul nostru.
Sanatate si toate cele bune
Virgil
moderator

Mesajde felix » Lun Iul 10, 2006 7:48 pm

Servus Virgil,
ai perfecta dreptate atat tu cat si Petru Danila, ma opresc aici., ma infior pentru ca aveti dreptate.
Sanatate
felix
Prieten

Mesajde Vizitator » Joi Iul 13, 2006 2:22 pm

Aveti perfecta dreptate.Daca noi nu ne ajutam cu informatii despre tratamente atunci cine sa ne ajute? Acest forum este binevenit si ma bucur foarte mult ca exista.

Sanatate
Vizitator

Nesimtirea

Mesajde Virgil » Mar Aug 01, 2006 11:12 am

Am inteles ca tinerii vorbesc numai engleza si ma intreb automat ce cauta ei in acest forum. Recomandarea pe care le-o fac este, de a incerca cel putin cu ajutorul unui dictionar, sa inteleaga, ce este acest Forum si care este scopul aparitiei lui. Lbera exprimare a opiniilor nu inseamna nesimtire.
Virgil
Virgil
moderator

reflectii

Mesajde petru » Joi Aug 17, 2006 2:19 pm

Am citit cu interes dezbaterea acestui subiect si imi pun intrebari care ma framanta de mult timp:Oare isi doresc bolnavii SM sa se cunoasca intre ei?
-Oare nu se ascund de ceilalti complacandu-se la statutul de ,,marginalizat"?
-Oare nu se asteapta totul de la sociatate fara sa-ti pui intrebarea ,, tu cum incerci sa te ajuti" ? Dumnezeu iti da dar nu-ti baga in traista.
-Oare nu ne-am cramponat de ideia ,, Sunt bolnav ce vreti sa fac" ?
-Nu ne preseaza timpul si boala aducandu-ne la stadiul de persoana inerta,rigida,fara un scop in viitorul care se intrezareste si in modul cum ni-l creiem?
Sunt alte multe intrebari la care nu cunosc raspuns.Poate ma ajutati sa-l aflu.

[b]Doamne ajuta!
[/
,,Vindeca-ti sufletul ,pentru a-ti vindeca trupul"
petru
Echipa Reţea SM
Echipa Reţea SM

Nu incepe sa renunti, renunta sa incepi

Mesajde Virgil » Vin Aug 24, 2007 5:08 pm

Servus Petru
Este rusinos din partea mea ca imi exprim, abia dupa un an si ceva, opinia mea asupra intrebarilor tale. Raspunsul la intrebarile pe care ti-le pui, este foarte subiectiv. Exista bolnavi care nu vor sa fie cunoscuti si nu vor sa cunoasca pe altul. Eu cred ca asta este o politica a strutului, intre a fi marginalizat si a te complace sa fii marginalizat este o mare diferenta. Bininteles ca este mai usor, mai comod sa spui 'sunt bolnav ce vreti sa fac", decat sa spui, am sa incerc. Se stie ca boala nu este pentru toti la fel. In momentul in care tu ca persoana cedezi, nu te mai poate ajuta nici-o terapie din lume. Cineva imi spunea ca bolnavii trebuiesc sa fie pe primul loc in societate, dar nu si-a pus intrebarea cati dintre acesti vor acest lucru cu adevarat si cati dintre ei pot face fata unor cerinte. Va trece ceva timp pana cand vei realiza ca nu mai esti aceiasi persoana care erai. Dar in momentul in care realizezi aceasta vei avea doar doua optiuni, sa te afunzi, sau sa devii alt om. Un om care isi cunoaste limitele si care are o alta viziune asupra vietii.
Scuze, Petru nu vroiam sa filozofez, incercam sa insuflu un pic de curaj, celor ca mine, posesori de SM.
Toate cele bune
Viata merge inainte, dar altfel
Virgil
moderator

Înapoi la VREAU SĂ AJUT !