Vreau sa ajut

- Vrei să ne ajuţi ca voluntar? Ai idei pt obţinerea de fonduri ? Scrie-ne aici !

Moderator: Virgil

Vreau sa ajut

Mesajde baiat25_bun » Joi Aug 17, 2006 5:12 pm

Da,banuiesc ca sant ceva oameni care ar dori sa faca ceva conversatie,si de ce nu sa ajute pe cei asemenea lor. Ma bucur ca forum-ul a mai fost "aranjat",parca are o alta forma.
baiat25_bun
Preocupat

Vreau sa ajut

Mesajde baiat25_bun » Joi Aug 17, 2006 5:17 pm

Sant paul din Constanta,poate unii dintre voi ma cunosc,am si eu SM,si va spun la toti,nu trebuie sa disperati,nu e chiar ceea ce pare,se poate traii foarte bine si cu aceasta boala,daca stii cum sa depasesti acele momente,de la inceput,in care nu prea stii ce inseamna SM.Pentru toti cei care doresc sa converseze,sa afle alte pareri,intrati pe site.

Toate cele bune,Paul.
baiat25_bun
Preocupat

Vreau sa ajut

Mesajde teya » Vin Aug 18, 2006 12:08 pm

Ai dreptate Paul, nimeni nu trebuie sa dispere! (doar ca nu e asa usor) Iar boala nu e ceea ce pare, pentru unii e mai usoara, pentru unii e mai grea. Desi eu nu am , cred ca am ajuns sa stiu ce inseamna SM si pot sa spun ca o urasc din tot sufletul!! O urasc pur si simplu! Nu vreau sa mai faca parte din viata surorii mele si a nici uneia din persoanele afectate de SM! Boala asta e un intrus, si sa spunem ca o acceptam e o prostie. Adevarul e ca nu avem de ales! Iar asta doare!
teya
Amic

Mesajde Virgil » Vin Aug 25, 2006 12:38 pm

Servus
Paul a scris: "se poate traii foarte bine si cu aceasta boala,daca stii cum sa depasesti acele momente,de la inceput,in care nu prea stii ce inseamna SM" el are dreptate, nu prea sunt de acord cu "foarte bine", dar este foarte adevarat, ceea ce a scris. Boala face parte acum din viata noastra, trebuie sa ne adaptam la a trai cu ea si nu contra ei, asta este parerea mea.
Suntem in sectiunea: Vreau sa ajut, posibilitatea de acces la internet fiind limitata inca pentru multi bolnavi, cred ca ar fi importanta cresterea numarului editorial al revistei Columna. Redactia asteapta de la noi, cititorii, noi subiecte pentru articole de interes, ce s-ar putea publica. Am citit un articol scris de un psiholog american, despre terapia scrisului, inventata de el, articol aparut in revista JAWA, in care acesta scria despre rezultatele bnefice obtinute de persoanele afectate de SM ca urmare a terapiei. Suna comic, dar de ce nu s-ar incerca, conform principiului MSIF "ajuta-te pe tine ajutandu-i pe ceilalti". Sorry, ma dau filozof.
Toate cele bune
Viata merge inainte, dar altfel
Virgil
moderator

Mesajde Petru Dănilă » Joi Feb 01, 2007 12:33 am

Azi am primit telefon de la sotia unui bolnav. Stiam ca de peste un an sotul ei nu mai poate sta in picioare.
Mi-a propus sa ne ofere ( organizatiei SM din Craiova ) cadrul pe care il folosea sotul ei .
Dincolo de compasiunea pe care o avem pentru ei gestul acesta mi s-a parut remarcabil.
Fara sa fi avut vreodata, impreuna, vreo discutie despre subiect, doamna respectiva s-a gandit la ceilalti bolnavi de sm, pe care nu-i cunoaste dar spera ca prin intermediul nostru sa poata ajuta pe cineva. Vine foarte bine propunerea dansei, pentru ca ne vom folosi de ajutorul primit.

Cu toate ca noi am avut contacte destul de rare cu ei, acei oameni au simtit ca fac parte dintr-un grup si necazurile prin care trec ei sunt asemanatoare si intelese mai bine de catre colectivul nostru decat de alte segmente ale societatii.
Faptul ca niste oameni, care-ti erau straini pana ieri, te viziteaza, te suna, se intereseaza de tine, pentru unele persoane inseamna forte mult.
Toată lumea să trăiască numai noi să nu murim !
Petru Dănilă
Prieten

Re: Vreau sa ajut

Mesajde Virgil » Dum Noi 07, 2010 7:15 pm

Servus
Vrei să ajuţi, pe cine?
Stăteam de multe ori şi mă gândeam la titlul acestui topic.Bine, bine vrei să ajuţi, dar pe cine? Spuneam într-un mesaj cu ceva timp în urmă, că mulţi oameni sunt dispuşi să întindă o mână de ajutor, dar mulţi nu ştiu cum să o facă, iar dacă noi nu ştim cum să ne facem cunoscute dorinţele, celorlalţi le va fi greu să le ghicească. Bine înţeles că tonul şi modul prin care ne exprimăm doleanţele sunt hotărâtoare, în a primi sau a ni se refuza acest ajutor. Nu există o formulă magică, gen „oglindă oglinjoară...”Este deosebit de important de a ne exprima clar, ceea ce aşteptăm de la acest ajutor. Cel mai delicatl moment este atunci când tu îti oferi ajutorul, dar el nu este acceptat. :cry: Te gândeşti la toate variantele posibile, că nu ţi-ai exprimat concis oferta, că nu asta se aştepta de la tine, sau că cel căruia îi era oferit acest ajutor, nu era persoana indicată, etc?! Cazi pe gânduri şi te întrebi unde ai greşit. Vouă vi s-a întâmplat aşa ceva? Mie da. :wink: Dar despre asta vom vorbi în alt topic.
Toate cele bune
Viata merge inainte, dar altfel
Virgil
moderator

Mesajde Sandiana » Mie Noi 10, 2010 7:48 pm

Buna

Petru eu nu as fi primit cadrul de la doamna, cu sotul bolnav.
Nu ai sentimentul, ca i-ai luat orice speranta/
Il ajuta psihic, macar. Trebuie, sa stii, sa primesti.

Cu drag.
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip, iar bucuriile pe stanca.
Sandiana
Prieten

Mesajde Petru Dănilă » Lun Ian 10, 2011 6:18 pm

Sandiana, in mometul in care am acceptat cadrul oferit, persoana respectiva nu se mai putea scula singura din pat si folosea deja un carucior. Cadrul respectiv nu mai putea sa-l foloseasca si au crezut de cuviinta sa-l ofere asociatiei care sa-l dea cuiva care are nevoie. Ceea ce s-a si intamplat.
Sper ca au avut sentimenul ca fac o fapta buna, iar noi am reusit sa ajutam pe cineva. Simplu si omenesc.
Toată lumea să trăiască numai noi să nu murim !
Petru Dănilă
Prieten

Înapoi la VREAU SĂ AJUT !