rmn

Spune-ne experienţa ta !
Adrese, link-uri, numere de telefon , orice legat de centre de recuperare din ţară şi străinătate

Moderator: Virgil

Mesajde viky » Mie Sep 10, 2008 2:53 pm

Da te-ar putea programa alticineva,dar prebuie sa fii deja in posesul teserii sanitare pe care ti-o elibereaza Asociatia sanitara locala(din zona unde vei locui in Italia) Eu o sa ma informez daca este valabila si tesera sanitara romanesca (este una tesera electronica valabila pe tot teritoriul Comunitatii Europene.Maine cand merg la clinica pentru a treia perfuzie de cortizon o sa cer unele lamuriri in legatura cu acestea si-ti comunic.Ar mai fi o posibilitate,ajunsa aici sa mergi direct la urgente(pronto socorso) si de acolo te trimit direct in repartul de neurologie.Eu am facut asa pe vreme cand nu aveam inca documente legale in Italia.Apropo unde vii de sarbatori daca nu este prea departe asi putea incerca sa te ajut personal,mi-ar face o mare placere sa fiu de folos unei persoane care se afla in aceeasi ,,barca".
viky
Prieten

viky

Mesajde CRISTINNA » Joi Sep 11, 2008 11:09 am

Multumesc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

In Teramo o sa stau, dar aterizez in Roma.
Tu unde stai?
CRISTINNA
Preocupat

Mesajde viky » Joi Sep 11, 2008 1:14 pm

Buna ,Cristina,m-am intors de la spital cu vesti foarte bune:orice persona care se afla in posesia teserei sanitare europene se poate trata in orice spital public sau clinici privare conventionate.Am reusit sa vorbecs cu asistenta sociala a spitalului si cu sefa clinicii SM si au fost foarte disponibile,te pot prenota eu,daca vrei sa vii la aceasta clinica(chieti)destul de aproape de teramo,eu locuiesc la pescara,la aprox 40 km de teramo.Te asigur ca nu ai nevoie nici macar de trimitere sau de recomandare,fac tot aici.Pentru ate putea prenota am nevoie sa stiu data la care crezi ca ajungi aici,diagnosticul pe care il ai,tratamentul pe care il faci acum si stare ta generala.Trebui sa porti cu tine tesera sanitara europeana,pasaportul sau buletinul de identitate,ultimele analize si ultimul rezultat RMN taduse in italiana(nu neceriamente legalizate).
Pentru alte lamuriri iti stau la dispozitie.

O intrbare : de ce aterizezi la Roma cind sunt zboruri Bucuresti-Pescara care costa mai putin?
Ultima oară modificat de viky pe Joi Sep 11, 2008 1:21 pm, modificat 1 dată în total.
viky
Prieten

Mesajde viky » Joi Sep 11, 2008 1:19 pm

Buna .Peste doua saptamani vin in tara pentru o vacanta.Daca cineva crede ca le pot aduce unele medicamente care in tara nu se gasesc,sau se gasesc cu dificultate,contactati-ma,voi bucuroasa sa pot fi de ajutor cuiva.

Speranta moare ultima.
viky
Prieten

Mesajde CRISTINNA » Joi Sep 11, 2008 1:23 pm

Ce sa mai zic?
M-ai lasat fara cuvinte.
Ce inseamna "tesera sanitara"? Card european de sanatate?
Eu voi fi in Teramo intre 28 dec-10 ian.
Poti sa-mi dai adresa ta de mail? Sau telefon?
Saru'mana mult pentru tot!
CRISTINNA
Preocupat

Mesajde viky » Joi Sep 11, 2008 2:14 pm

DIN PACATE IN ACEA PERIOADA TOATE CENTRELE SUNT INCHISE.AR FI IN INTERESUL TAU SA VII CU CATEVA ZILE MAI DEVREMA DE CRACIUN.
EU INCERC SA TE AJUT CUM POT. ADRESA MEA:www.vioricarobu@alice.it
viky
Prieten

Mesajde CRISTINNA » Joi Sep 11, 2008 2:21 pm

Dar in ianuarie, cand se deschid centrele?
In legatura cu zborul, cu ce companie zbori pana in Pescara?
Eu am mai cautat in Pescara, dar nu am gasit. Vara,mai vin in Silvi Marina.
In Romania, unde locuiesti? In ce oras? Poate iesim la o cafea.
CRISTINNA
Preocupat

Mesajde viky » Joi Sep 11, 2008 2:30 pm

In Romania locuiesca in Roman,daca vrei iti pot da nr.de tel. 0233746407,voi fi acolo in jurul datei de 1 oct. Silvi Marina este foarte aproape,deci te-ai putea trata foarte bine aici.Cred ca dupa revelion deschid dupa festa de boboteaza!!!
viky
Prieten

Mesajde CRISTINNA » Joi Sep 11, 2008 2:37 pm

Pai, in cazul asta, o sa stau mai mult in ianuarie.O sa plec dupa ce merg la doctor. Inca nu am luat biletul de avion, asa ca pot sa stau pana pe 10-15 ianuarie. Boboteaza este pe 6 ianuarie, nu?
Poate fac si shopping:))
CRISTINNA
Preocupat

Mesajde viky » Joi Sep 11, 2008 2:40 pm

Am cautat zboruri pescara bucuresti dar din pacate circula doar pe periada de vara,ultimul este pe 25 oct. la pretul de 70 euro.Parerea mea este ca pentru ate putea trata gratis intr-un astfel de centru merita si acest efort.Nu te-am intrebat pe cine ai in italia asa de aproape de orasul in care locuiesc eu?
viky
Prieten

Mesajde CRISTINNA » Joi Sep 11, 2008 2:44 pm

CU CE COMPANIE?
PE CEA MAI BUNA ( SI CEA MAI VECHE ) PRIETENA A MEA.
CRISTINNA
Preocupat

Mesajde viky » Joi Sep 11, 2008 2:53 pm

Compania care face ruta pescara bucuresti este Bluair.
viky
Prieten

Mesajde viky » Joi Sep 11, 2008 2:55 pm

Daca ai nr. de tel fix da-mil asa putem vorbi personal, chiar si in mp.
viky
Prieten

Mesajde CRISTINNA » Joi Sep 11, 2008 2:58 pm

Imi pare rau, dar nu am.
Cred ca in toamna asta o sa-mi pun.
Si net. Acasa nu am net.
CRISTINNA
Preocupat

Mesajde viky » Joi Sep 11, 2008 3:16 pm

Oricum,sper ca o sa tinem legatura,te-am pupat si iti doresc sanatate si succes.Pentru a te putea prenota incerc maine la clinica (chiar si pentru ianuarie)imi trebuie macar numele tau comple si diagnosticul.
viky
Prieten

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CENTRE DE RECUPERARE