rmn

Spune-ne experienţa ta !
Adrese, link-uri, numere de telefon , orice legat de centre de recuperare din ţară şi străinătate

Moderator: Virgil

rmn

Mesajde CRISTINNA » Vin Aug 08, 2008 11:40 am

Buna!

Va rog sa ma ajutati cu un sfat: vreau sa fac analize ( si implicit RMN ) undeva, la o clinica din Europa.

Ma puteti ajuta cu o recomandare? O clinica, un medic?

Multumesc frumos.
CRISTINNA
Preocupat

Mesajde Virgil » Vin Aug 08, 2008 5:24 pm

Servus Cristina
Bine ai venit in rândurile noastre. Sper că aici vei găsi o serie de răspunsuri, la întrebările tale. Am să încerc să-ti răspund eu mai întâi la rugămintea ta. Tu locuieşti şi probabil lucrezi în Romania? De ce te întreb, un rând de de analize, inclusiv RMN-ul şi o consultaţie la medic, costă în Europa o oarece sumă şi sigur nu foarte mică. Dar aceasta este problema ta, eu am să incerc să-ti găsesc o serie de adrese. Nu cred că vei găsi un medic din Romania care să-ti facă o recomandare pentru o clinică din Franţa, să zicem. Sau poate sunt eu depăşit, să-i rugăm şi pe ceilalţi, să-si spună părerea.
Toate cele bune
Viata merge inainte, dar altfel
Virgil
moderator

Mesajde dpocht » Lun Aug 11, 2008 8:11 am

eu am ceva discutii cu o clinica din Austria.
avem pe forum si persoane vorbitoare de franceza...sper sa nu gresesc 8)
Din cate am inteles pe langa RMN e mai nou acum un scaner positronic...nu m-am documentat inca indeajuns sa pot da detalii.
Da-mi pm daca vrei adrese sau detalii.
Dragos
dpocht
Prieten

Mesajde CRISTINNA » Lun Aug 11, 2008 9:58 am

BUNA!

MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI.

SUNT DIN BUCURESTI SI VREAU SA FAC ANALIZE "AFARA", PENTRU CA AU APARATE PERFORMANTE. SPER!
IN CEEA CE PRIVESTE SISTEMUL MEDICAL ROMANESC, MA ABTIN.
AM AVUT IN FAMILIE CAZURI DE MALPRAXIS, ASA CA......................
NU MA DAU BANII AFARA DIN CASA ( VREAU SA FAC UN CREDIT PENTRU "DISTRACTIA" ASTA ), DAR VREAU SA FIU SIGURA DE DIAGNOSTIC.

VA UREZ O SAPTAMANA EXCELENTA!
CRISTINNA
Preocupat

pt. Dragos

Mesajde CRISTINNA » Lun Aug 11, 2008 11:55 am

pm??????????

nu sunt obisnuita cu limbajul :)))
CRISTINNA
Preocupat

Mesajde Virgil » Vin Aug 15, 2008 6:08 pm

Adrese in strainate:
Servus CRISTINNA
Am incercat să-ti găsesc câteva adrese, din Germania si Austria. Oferta, să-i spunem aşa, este foarte mare. Eu vorbesc doar de cele doua tări, găndeştete ca sunt în Europa tările nordice cu un foarte mare numar de bolnavi de SM si cu o tehnica medicala corespunzătoare. Sa nu mai vornim de Elvetia. Cum ti-am mai spus, posibilitaţile de aţi face analizele există. Este doar o chestiune de costuri.
Toate cele bune

Röntgenpraxis Ludwigshafen DR. ACH & KOLLEGEN
Otto-Stabel-Str.2-4
67059 Ludwigshafen - Germania
Tel: 0621 – 51 00 21
Fax: 0621 – 51 00 25
www.roentgenpraxis-ach.de

Clinica universitară Tübingen (MS-Ambulanz)
Clinica de Neurologie dr. Robert Weissert
Hoppe-Seyler-Str. 3
72076 Tübingen
Tel: 0049 70 71 298 19 71 sau
298 20 43
E-mail: robert.weissert@uni-tuebingen.de

Clinica neurologica universitara din Dresda
ANF-Labor
Dr.med. Tjalf Ziemssen
Fetschersre.74
01307 Dresden
Tel: 0049 351 458 38 59
Web: www.neuro.med.tu-dresden.de/anf

Clinica universitara de neurologie
Währinger Gürtel 18-20, 1090 Wien
Tel: 0043 1 40400-3124

Voralberg
MS-Zentrum LKH Rankweil
MS-Sonderambulanz
6830 Rankweil, Valdunastraße 16
Tel: 0043 55 22 403 267
Fax: 0043 55 22 403 464
Virgil
moderator

Mesajde felix » Sâm Aug 16, 2008 1:32 pm

Buna CRISTINNA, sa sti ca in Romania sunt aceleasi aparate RMN ca in afara tarii. La Spitalul Universitar chiar ti se si citeste bine rmn-ul, nu prea stiu de ce poate sa-ti fie frica de asta. Domnul dr Horatiu Ionescu chiar are habar de ceea ce face.
Daca nu ma crezi intreaba si tu pe altii, dar daca tu ai impresia ca in alta tara se poate interpreta altfel un rmn, atunci incearca.
Sanatate
felix
Prieten

Mesajde alka » Sâm Aug 16, 2008 4:24 pm

Salut, Cristina, sunt de acord cu Felix, ti se vor face, poate, alte analize pe bani grei ca in fine sa ti se dea acelasi tratament care exista pe tot globul, deocamdata.Nu stiu, poate nu am dreptate...
alka
Prieten

Mesajde felix » Sâm Aug 16, 2008 4:33 pm

Alka sunt aceleasi analize, dar cu alt nume. Suna mult mai frumos cand sunt spuse in engleza, germana sau in alta limba.
felix
Prieten

Mesajde Virgil » Sâm Aug 16, 2008 4:37 pm

Servus alka
Ai dreptate în ceea ce ai scris. CRISTINNA, alka si felix, au dreptate. Sunt in tara buni neurologi, o consultaţie la ei ar costa mai ieftin, decât în afară. Decizia îţi aparţine.
Toate cele bune
Virgil
moderator

Mesajde dpocht » Sâm Aug 16, 2008 6:40 pm

cred ca ea, si aici o sustin, se refera la posibilitatea prevenirii unui diagnostic gresit sau incorect.
dpocht
Prieten

Mesajde fanel » Dum Aug 17, 2008 9:43 am

Parerile pot fi pro sau contra eu unul am ajuns in anii 1994 la o clinica in Germania iar concluzia celor de acolo a fost aceiasi cu a celor de aici ba chiar in final au spus ca avem in tara neurologi ff buni.Dar pentru linistea noastra suleteasca avem tendinta de a incerca un lucru care nu vom sti daca ne va aduce linistea....
Este doar un fapt trait de mine...
bafta si speranta
fanel
Prieten

Mesajde victorina » Mie Sep 10, 2008 12:15 pm

Dragos, daca ai ceva detalii despre clinica din Austria, te rog trimite-mi si mie pm. Merci mult.
Sanatate si sa auzim numai de bine!!!!
victorina
Prieten

Mesajde viky » Mie Sep 10, 2008 1:06 pm

Ciao,cristina eu pot sa-ti dau un sfat.Se pot face analize in strainatate,inclusiv RMN dar costa foarte mult pentru ca majoritatea sunt private.Exista si posibilitatea de aface controale si analize inclinici si spilale publice,dar timpul de asteptare este foarte lung.Eu m-am interesat pentru ca peste aproximativ o luna vine mama mea in ITALIA si asi vrea sa isi faca aici niste analize.In primul rand iti trebuie un formular eliberat de casa de asigurari din care sa rezulte ca esti asigurat,ca si cum ai merge intr-o excursie.Nu ai nevoie nici de recomandare de la medic, nici nu trebuie sa le spui celor de la asig. ca intentia ta este de a merge sa te tratezi in strainatate.Exista si un alt inconvenient:daca iti prescrie un tratament care in Romania nu il poti urma?

SPERANTA MOARE ULTIMA.
viky
Prieten

Mesajde CRISTINNA » Mie Sep 10, 2008 1:57 pm

MULTUMESC MULT, VIKY. O SA MA INTERESEZ DE CHESTIA ASTA.
TU AI PROGRAMAT-O PE MAMA TA?
MA POATE PROGRAMA ALTCINEVA?
TE INTREB, PENTRU CA EU SARBATORILE O SA LE PETREC IN ITALIA SI DACA MA POATE PROGRAMA ALTCINEVA, AR FI SUPER!!!!!!!!!!
CRISTINNA
Preocupat

Următorul

Înapoi la CENTRE DE RECUPERARE