Mentalitate sau necesitate ?

Ce dispozitive medicale pot îmbunătăţi calitatea vieţii noastre ?
Ce probleme aveţi când vine vorba de transport şi accesibilitate?

Moderator: Virgil

Mentalitate sau necesitate ?

Mesajde Petru Dănilă » Mie Aug 23, 2006 8:04 pm

Buna !

M-au pus pe ades ganduri atitudini ale unor persoane fata de utilizarea unor dispozitive care se pot utiliza pentru deplasare. Ma refer la bastoane, carje, cadre, carucioare cu rotile.
Majoritatea celor ale caror vorbe incerc sa le reproduc mai jos, aveau probleme de deplasare. Mai mici sau mai mari.
Am auzit vorbe de genul:
" Cum sa merg eu cu baston? Sa se uite lumea la mine ? "
" N-am inca nevoie sa folosesc o carja. Inca ma mai descurc cu bastonul."
" Pot sa ma mai sprijin de pereti si mobila. N-am ajuns asa de rau sa am nevoie de cadru"
" Ma mai deplasez putin, nu ma intereseaza sa ma complic cu un carucior."
Acestea le-am auzit, in diverse variante de la mai multi sm-isti, femei si barbati.
Un fapt comun: nu ieseau cu zilele din casa.

Sunt necesare dispozitivele de mers ?
Mentalitatea adaceste izolarea ?

Sper sa nu aveti nevoie de aceste dispozitive. Stiti insa cand este nevoie de ele, cand va sunt utile ?
Toată lumea să trăiască numai noi să nu murim !
Petru Dănilă
Prieten

Cel mai bun prieten

Mesajde Virgil » Sâm Aug 26, 2006 1:18 pm

Servus
am sa va povestesc o istorie pe care am trait-o, este ceea ce mi s-a intamplat si continua sa mi se intampla in mod curent. Nu trebuie vazut in permanenta, partea rea a lucrurilor.
Aparitia unei boli cronice nu ne obliga la fuga,de realitate. Impotriva tuturor problemelor care apar in viata, noi suntem singurii cei care trebuiesc sa le infrunte. In cazul meu SM-ul, m-a ajutat sa-mi gasesc un nou si credincios prieten. Cu ajutorul lui se poate conta. El ma insoteste in permanenta, oriunde si oricand.
El nu vorbeste, iar cand merg la plimbare cu el, nimeni nu-mi spune sa merg mai repede si toti incearca sa-mi faca loc.
Cand traversez strada nici-o masina nu ma claxoneaza, astea poate ca sunt singurele momente cand oamenii sunt mai umani si se gandesc asupra vre-unui handicap. Este foarte important sa ai pe cineva alaturi, atunci cand ai nevoie. Prietenul meu cel nou este: bastonul.
Toate cele bune
Virgil
moderator

Mesajde anda74 » Vin Sep 22, 2006 8:27 pm

virgil esti de admirat,ai un psihic de invidiat,eu ii povestesc mereu mamei mele despre experientele tale,de curajul si dorinta ta de "a ignora "boala asta nenorocita....mama mea refuza sa foloseasca cadrul sau bastonul,din acest motiv dorind sa stea in casa,fara a iesii la plimbare.... :(
anda74
Preocupat

Mesajde anca » Lun Oct 02, 2006 1:12 pm

virgil chiar ca esti dei nvidiat!
mama mea stii cum face? ea nu poate merge nici cu baston nici cu carje nici cu cadru pt ca nu are echilibru.
dar si a facut o pernuta si a imbracat o frumos cu un material impermeabil (ca mai coase si la masina de cusut cand sta acasa singura) si iese afara din casa, coboara 3 etaje daca oboseste se aseaza pe trepte si iar mai coboara si iar se aseaza si tot asa
si ajunge iun fata blocului sta pe banca, si apoi isi continua drumul spre chioscul din bloc pt a face cumparaturile. sta jos pe treptele magazinului
este o luptatoare, nu i pasa de lumea din jur!
Sa va povestesc o faza , a vazut o cineva acum cateva luni si a zis ia uite o si pe aia cum merge , e beata!
Nu va lasati! sanatate!
anca
Preocupat

Mesajde Virgil » Lun Oct 02, 2006 6:33 pm

Servus Anca
Nu cred ca trebuie sa fiu invidiat, dar am ajuns la concluzia ca SM-ul, aduce si ceva bun, dezvolta instinctul de adaptare la mediu. Problema trebuie vazuta si asa. Glumesc! Nu ne ramane altceva mai bun de facut decat sa ne analizam constient si sa nu abuzam de noi.
Toate cele bune
Virgil
moderator

Mesajde teya » Mar Oct 03, 2006 5:34 pm

cred ca problema este in a accepta aceste accesorii ca facand parte din viata celor cu SM. probabil ca o data depasit acest obstacol lucrurile devin mult mai usoare, dar cati reusesc sa vada avantajele acestor obiecte in loc sa le considere niste dusmani?
teya
Amic

Mesajde Virgil » Mar Oct 03, 2006 6:06 pm

Servus teya
Aceasta este problema, boala nu trebuie tratata ca un dusman, ci ca pe un partener de viata, (din nefericire foarte credincios), care ne va insoti in permanenta.
Toate cele bune
Virgil
moderator

Mesajde felix » Joi Oct 05, 2006 6:58 pm

Salut,
poate avem noroc si se inventeaza un medicament sau ceva asemanator care sa ne scape de acest prieten nedorit.
Sanatate
felix
Prieten

Sa ne gandim

Mesajde Virgil » Mar Mai 29, 2007 1:13 pm

Servus
Ma intrebam, cati dintre noi (ma refer la cei care au probleme de echilibru si nu numai) au montat pe peretele de langa cada, o bara de care sa te asiguri, atunci cand te bagi in cada, sau cand stai sub dus. Este cunoscut faptul ca in SM in momentul in care inchizi ochii, te afli sub dus si te speli pe cap, ai o pierdere de echilibru. Foarte multe accidente au loc in baie (cada) fie ca-ti aluneca picioarele, fie ca nu ai de ce sa te asiguri. Probabil ca trebuie sa ajungi la o varsta mai inaintata sau sa fii afectat de un anumit handicap, pentru a lua masuri ce sigur iti imbunatatesc calitatea viatii. Sa ne gandim!
Toate cele bune
Viata merge inainte, dar altfel
Virgil
moderator

Mesajde anca26cris » Mar Mar 18, 2008 7:20 am

Salutare la toti!
Am citit parerea si am auzit parerea multora cu legatura la aceste accesorii!
Sotul meu initial nu dorea sa iasa din casa sau daca o facea era foarte enervat pentru cum se uita ceilalti la el datorita faptului ca poarta o carja. Trebuie sa va ganditi ca nu pe cei care va privesc ii deranjeaza ceva ,nu ei au probleme, deci nu trebuie sa va intereseze. Cei care va asteapta sa traversati stau confortabil in masina pe cand voi sunteti pe jos..asa ca de ce sa va intereseze?Sotul meu a acceptat ideea in cele din urma si iesim zilnic la plimbare, facem cumparaturi.
Ceilalti ar trebui sa va invidieze pentru puterea voastra! Asa ca....eu zic capul sus! Meritati sa fiti fericiti si sa va bucurati de orice e mai frumos pe lumea asta!
anca26cris
Amic

Înapoi la ECHIPAMENTE, TRANSPORT ŞI ACCESIBILITATE