Scuter electric

Ce dispozitive medicale pot îmbunătăţi calitatea vieţii noastre ?
Ce probleme aveţi când vine vorba de transport şi accesibilitate?

Moderator: Virgil

Scuter electric

Mesajde Petru Dănilă » Mie Ian 07, 2009 1:02 pm

Imagine

Acest scuter l-am gasit pe site-ul unei firme de distributie din Marea Britanie
http://www.mobilityscootersplus.com/osb ... Altea-3_53

Am schimbat deja mailuri cu ei si mi-au confirmat ca il trimit in Romania la domiciliul clientului in maxim o saptamana.
Costa 499 Lire adica aproximativ 2.200 lei.

Acelasi produs l-am gasit si pe site-ul unei firme romanesti de distributie prin internet.
http://www.step2.ro/Content/Magazin/1_S ... produs/22/

Costa 5.159 lei fara TVA.
Toată lumea să trăiască numai noi să nu murim !
Petru Dănilă
Prieten

Mesajde NICOLE » Joi Ian 08, 2009 4:17 pm

Super! Sa-l folosesti sanatos (daca se poate spune asa)! De mult imi doresc si eu asa ceva. De ceva vreme doar bastonul nu e suficient, in casa sint obiectele de mobilier, dar afara... Am achizitionat de curind un alt device interesant (si pot spune ca e si ecologic :wink: si faci si miscare). Este un cadru cu 4 roti, are frine, poti frina in timpul mersului sau bloca rotile; in plus are un "scaun", sa te odihnesti daca ai obosit si un cosulet sa-ti duci jucariile! L-am gasit si comandat pe sit-ul http://www.tehnica-medicala.ro, l-am primit a doua zi si a costat 320 lei. poate fi vazut la http://www.tehnica-medicala.ro/images/p ... tor_44.jpg.
Petru, cit ziceai ca prinde? Te invidiez...
NICOLE
Amic

Mesajde Virgil » Vin Ian 09, 2009 12:46 pm

Servus NICOLE
Multumesc, pentru acel site. Este de retinut.
Toate cele bune
Viata merge inainte, dar altfel
Virgil
moderator

Mesajde viky » Vin Ian 09, 2009 7:16 pm

Salve,nu am mai intrat in contact cu voi de ,,un an" pentru ca si calculatorul meu a avut un ,,puseu" asa ca am fost nevoita sa il duc la doctor,acum totul este bine.
Apropo de scuterul electric, este un auxilio foarte bun si foarte practic, dupa mult timp am redevenit autonoma, pot iesi singura, fara ajutorul nimanui si (cel mai important pentru mine) fara a depinde de nimeni. Eu am scuterul de anul trecut (acum nu-l folosesc pentru ca este frig si aici),vara trecuta reuseam sa colind aproape tot orasul, mergeam singura la centrul pentru fizioterapie,sa fac cumparaturi sau in parc.Al meu este un model mai complet: are 4 roti, 40 km autonomie, poate ajunge pana la 16 km/h, are partea din fata ca un scuter normal cu toate comenzile digitale, are faruri si lumini posterioare,(costa in jur de 5 mii de euro) dar nu l-am platit pentru ca aici se poate obtine in urma unei cereri la directia de sanatate publica, in functie de gradul de handicap, in urma unui examen psihologic.
Prima de acest scuter aveam un deambulator cu 4 roti (cred ca acel al lui NICOLE) mergeam putin dar oboseam repede, deci nu reuseam sa ajung prea departe de casa.
O intrebare stupida: la noi nu se pot obtine astfel de ajutoare de la stat?
viky
Prieten

Mesajde Petru Dănilă » Vin Ian 09, 2009 8:23 pm

Modelul pe care l-am pus este unul din cele mai simple care se gasesc pe piata mondiala.
Caracteristicile lui il fac ideal pentru o persoana cu mobilitate redusa.
Viteza mica (5-6 km/ora) si dimensiunile reduse duc la posibilitatea de a merge numai pe trotuar si a intra in magazine sau piete.

Stiti foarte bine cat de mare este un supernarket, sau megamarket, cum io zice. Sa umbli prin el inseamna cativa kilomeri. Acest scuter nu este mai mare decat un fotoliu rualnt sau un carucior de cumparaturi din supermarchet.

Autonomia este destul de mica dar , suficienta pentru nevoile stricte. Cei 10-15 km pe care-i parcurge la o singura incarcare sunt suficienti ca sa faci un drum la piata, la magazin sau in parc.

La noi in tara nu se ofera facilitati pentru asemenea echipamente.

Dar, pretul de comana de 2.200 lei nu mi se pare prea mare si, cu putina stradanie se poate gasi un sponsor care sa ajute la cumpararea lui.
Daca exista dorinta de a fi activ, de mobilitate, sunt sigur ca se pot face sacrificii pentru cumpararea lui.
Spre exemplu, eu fumez anual aprope cat face scuterul, in jur de 20 de milioane. Nu ar trebui sa rog pe nimeni sa ma ajute sa procur asa ceva, banii sunt la dispozitia mea.
Toată lumea să trăiască numai noi să nu murim !
Petru Dănilă
Prieten

Mesajde NICOLE » Sâm Ian 10, 2009 1:26 pm

Aveti perfecta dreptate: un astfel de scuter iti da independenta in miscare, adica unul din lucrurile care ne lipsesc cel mai mult. Iar pretul dat de Petru nu este un capat de tara, poate fi accesibil. Cit priveste cadrul meu cu 4 roti, este si el util in zone mai inguste, in casa, de exemplu. As merge cu el si la Carrefour, cred ca m-ar ajuta. In ultimul timp, cind am mai fost acolo (intotdeauna insotita), m-am deplasat prin magazin sprijinindu-ma de carucior si impingindu-l, in timp ce altcineva impingea lateral, pentru contrabalans, pt ca eu "trag stinga". E drept ca am rezistat asa si 3 ore, dar simt ca rezistenta mea tinde sa devina supravietuire...
Oricum, va doresc sa va ajute cit mai mult noile vehicule si sa va folositi de ele. Si, pina la urma, o sa-mi iau si eu odata si odata!
NICOLE
Amic

scutere electrice de la step2

Mesajde utilizator1 » Mar Iun 16, 2009 9:39 am

buna ziua,

am deschis un nou topic in care am explicat ca pot oferi patru produse de la firma de mai sus (www.step2.ro) la care am lucrat o perioada. aceste produse le ofer la un pret redus substantial fata de cel afisat pe site. mentionez ca sunt noi si in perfecta stare de functionare.
utilizator1
Nou venit

Re: Scuter electric

Mesajde petru4U » Mar Aug 04, 2009 11:55 am

Stimati colegi suferinzi de SM cu dizabilitati,as pune si eu o intrebare de ce nu ne da Casa de Asigurai Sanatate carucioare
manuale sau scutere electrice???? Ma numesc Belu Petru si am 50 de ani sunt din Oradea,am lucrat 20 de ani in tara asta si
acum sunt bolnav de SM si discopatie lombara grad 2,stiu foarte bine ca pe vremea lui Ceausescu aveau mare grija de
handicapati,primeau scute,motociclete cu 3 roti adaptate chiar si trabant si era Coperativa munca invalizilor,in democratie
nu primim nimic nici macar un scaun banal cu rotile nemaivorbind de rampe de acces,la mine in Oradea nici macar la spitalul de neurologie nu este.Ma intreb oare de ce am intrat in Europa(UE) in alte tari membre cum e si Ungaria se primesc
de toate gratuit ba chiar vin acasa si adapteaza locuinta conform handicapului ,asta o stiu sigur cand mai mergeam am vazut cu ochii mei,la noi nu primim nimic,eu personal am dosar la CAS de 2 ani si nu am primit decat raspunsul "nu avem
fonduri alocate" deci eu cel putin ma simt ca un condamnat ca nu pot iesi din casa sa merg sa rezolv nimic.Nici macar
credite din banca nu ne da,am citit normele bancii BCR care nu acorda credit pensionarilor de boala si nici alta banca,va rog sa imi spuneti atunci ce putem face,sa ne vindem casa sau sa fim milogi poate candva ne sponzorizeaza cineva,eu cel
putin daca sunt bolnav consider ca merit sa imi dea statul Roman pentru care am lucrat si la fel si voi in calitate de
cetateni Romani.Fratilor hai sa ne unim si sa ne cerem drepturile confor legislatiei UE nu sa ne fofilam,ca cei care au primit si zic "ce imi pasa mie de altii ca eu am " asa nu e uman si omenesc asa nu vom primi niciodata nimic.Va rog sa ne unim si
sa ne obtinem drepturile fiecare nu doar unii ca doar toti suntem egali in aceasta suferinta.Multa sanatate si va rog din
suflet sa meditati la ce am scris. Date de contact Email:peters_friends@yahoo.com,messenger id:peters_4friends mobil:
0727894204.
petru4U
Amic

Mesajde alin » Mar Aug 04, 2009 8:03 pm

petru4U

Din pacate in Romania fuctionarii fac legea...stiu de problema carucioarelor se confrunta multa lume si astapta la rind.
Eu stiu ca ai dreptul la 5 ani de un scaun cu rotile obisnuit! dar ca stai ceva sa il obti...
Solutii nu stiu care ar fi...sunt tare curios acum ce se va intampla in sistemul sanitar cu fondurile pentru interferon...
Multe sunt anapoda...bani cica nu sunt....

De rampe nu discut..la noi in Ploiesti s-a discutat mult inclusiv in ziare...rampe exista dar de forma impracticabile...oare cine sa fie de vina primaria care a dat autorizatia? sau asa zisul arhitect care a gindit-o...?

Pe plan local stiu ca noi am incercat sa rezolvam pentru cei cu probleme pentru carucioare...de Electrice nici vorba!!!!

Incearca sa faci memoriu la Primarie, Prefectura, si eventual lideri politici...o sponsorizare nu strica eu sunt de parerea ca putin imi pasa ca ala isi face propaganda pe spatele meu daca eu reusesc sa imi rezolv problemele.

sanatate multa!
alin

Mesajde fanel » Joi Aug 06, 2009 10:28 am

Eu am reusit sa fac rost de asemenea obiecte necesare de la o fundatie in slujba persoanelor cu handicap .
CAS nu are fonduri am avut cerere la ei de anul trecut.
Sper sa nu supar pe nimeni adresa este ;Fundatia "PORTUL SPERANTEI" str Dragomirna nr 3,Barlad, jud Vaslui tel/fax 0235420109 e-mail ; portul_sperantei @yahoo.com mobil 0788498201 ,poate va puteti bucura si voi ca eu am fost ff bucuros de ei aveau aceste obiecte de pe piata americana din celecomercializate de TUFFCARE in general bastoane,scaun cu rotile,cadre curotile,cadre cu rotile si sezut se pot viziona la adresa http://www.southwestmedical.com/Walkers ... tors/511c0
bafta si speranta
fanel
Prieten

Înapoi la ECHIPAMENTE, TRANSPORT ŞI ACCESIBILITATE