NOVANTRONE

Imagine
Tratamente, exerciţii pentru recuperare şi întreţinere.

Moderator: Virgil

NOVANTRONE

Mesajde Nagy Olga Krisztina » Mar Noi 06, 2012 9:53 am

Buna

As vrea sa stiu daca a facut cineva tratament cu Novantrone ( mitoxantrone)? Si daca a facut cum s-a simtit si cum se simte?
Nagy Olga Krisztina
Prieten

Re: NOVANTRONE

Mesajde Petru Dănilă » Mar Noi 06, 2012 10:57 am

Buna Kristina

Acum cativa ani s-a scris cate ceva despre novantrone aici viewtopic.php?f=16&t=447

Poate reusim sa insufletim discutia si sa auzim despre mai multe experiente.
Toată lumea să trăiască numai noi să nu murim !
Petru Dănilă
Prieten

Mesajde Nagy Olga Krisztina » Joi Noi 08, 2012 10:34 am

Multumesc ptr raspuns.

As avea o intrebare pentru Felix si alx16slv
Am citit pe smromania ca in 2007 ati facut Novatrone. En am fost la Tg mures si mi-au zis ca ar trebui sa fac, dar eu am citit pe net despre asta si sincer va spun ca imi este frica V-as ruga sa imi spuneti si mie care este adevarul advarat despre asta.
Va multumesc.
Nagy Olga Krisztina
Prieten

Mesajde alka » Joi Noi 08, 2012 3:14 pm

Salut, am facut si eu novatron, cei drept,doar o perfuzie, deoarece medicul a uitat de mine si cand am sunat-o a zis sa merg la vreun depozit farmaceutic si sa-mi gasesc medicamentul. Nu l-am gasit, e un citostatic si nu se vinde liber, dar asta e alta istorie. Perfuzia albastra , pe care am facut-o, a fost precedata de douua cu solumedrol. Am tolerat bine aceasta unica perfuzie ,dar mi s-a facut si o injectie impotriva gretii. Dupa tratament, starea mea a ramas neschimbata. La noi fiola de novatron costa in jur de 190$, pacientul si-o achita singur, necompensat. Numai sanatate!
alka
Prieten

Mesajde Nagy Olga Krisztina » Joi Noi 08, 2012 4:33 pm

alka scrie:Salut, am facut si eu novatron, cei drept,doar o perfuzie, deoarece medicul a uitat de mine si cand am sunat-o a zis sa merg la vreun depozit farmaceutic si sa-mi gasesc medicamentul. Nu l-am gasit, e un citostatic si nu se vinde liber, dar asta e alta istorie. Perfuzia albastra , pe care am facut-o, a fost precedata de douua cu solumedrol. Am tolerat bine aceasta unica perfuzie ,dar mi s-a facut si o injectie impotriva gretii. Dupa tratament, starea mea a ramas neschimbata. La noi fiola de novatron costa in jur de 190$, pacientul si-o achita singur, necompensat. Numai sanatate!

Multumesc pentru raspuns. Medicul de familie si neurologul spun ca acest madicament este pe liste de gratuitati pentru SM, o alta denumire a medicamentului este mitoxantrona (precis stii asta). Nu stiu ce este defapt. Noi am cumparat din Germania si costa 400 de euro fiola.

Deci sa inteleg ca nu este chiar asa de "negru" precum citesc despre ea pe net.

Oricum multumesc ptr raspuns
Nagy Olga Krisztina
Prieten

Mesajde NICOLE » Vin Noi 09, 2012 11:36 am

Mitoxantrona se mai gaseste si sub numele Onkotrone, comprensat si el. Am facut si eu doua doze, una prin septembrie 2010 si a doua in ianuarie 2011. Marturisesc ca singurul efect sesizabil asupra mea a fost caderea masiva a parului. N-am chelit chiar de tot, asta si pentru ca podoaba mea capilara era destul de bogata. Atunci insa a fost vizibil afectata, acum mi-am revenit, dar a durat cam un an.
Din informatiile anterioare, stiam ca in multe cazuri tratamentul a avut si efecte benefice. Cum sint optimista din fire (chiar prea..) mi-au trebuit 2 doze si mai multe luni ca sa ma dumiresc ca eu n-am nici un cistig. Am ramas doar cu placerea estetica de a face perfuzii cu o substanta albastra… :?
In concluzie, cred ca merita sa fie incercat, dar nu insistati daca prima doza nu are un efect remarcabil.

Multa sanatate, atit cit se poate :D !
NICOLE
Amic

Mesajde Nagy Olga Krisztina » Mar Noi 13, 2012 10:41 am

Vad ca voi ati facut Novatrone (unii) , dar doar putine, adica doar cateva doze. Eu ar trebui sa fac 2 ani . A facut cineva asa de multe doze?
Nagy Olga Krisztina
Prieten

Mesajde alka » Mie Noi 14, 2012 9:07 am

Se face 2 ani , o perfuzie la 3 luni. Eu am inceput asa ceva, dar am scris deja, medicul a uitat de mine si eu am inteles ca e un semn ca nu tre sa-l mai fac. Citisem ca asemenea tratament se indica in cazuri grave, cand boala progreseaza devastator.
alka
Prieten

Mesajde Nagy Olga Krisztina » Mie Noi 14, 2012 9:53 am

Asta am citit si eu despre cum se da. Eu am intrebat ca sa aflu daca a facut cineva 2 ani si cum s-a simtit in timpul acesta.
Nagy Olga Krisztina
Prieten

Mesajde cats » Mie Noi 14, 2012 6:43 pm

Ce stiu despre mitoxantrone este ca daca cineva il face nu va mai putea ulterior sa faca tysabri, ca si in cazul celorlalte imunosupresoare.
cats
Amic

Mesajde Nagy Olga Krisztina » Vin Noi 16, 2012 9:34 am

Multumesc.
Nagy Olga Krisztina
Prieten

Mesajde Nagy Olga Krisztina » Mar Oct 20, 2015 11:23 am

Buna

Am facut doar 5 doze de Novantrone si , vreu sa spun nu a fost deloc bine. Poate acum sunt chiar mai rau.
Nagy Olga Krisztina
Prieten

Înapoi la TRATAMENTE, EXERCIŢII, RECUPERARE