Tratament AVONEX

Copaxone, Rebif, Betaferon, Avonex experienţa noastră

Moderator: Virgil

Re: Tratament AVONEX

Mesajde condicel » Dum Iun 09, 2013 1:48 pm

Multumesc pentru incurajari! Sunt sigur ca va fi bine.
condicel
De'al casei

Mesajde daniela_popa » Mar Iun 18, 2013 2:29 pm

Buna,

am nevoie sa stiu daca cand depui dosarul pt AVONEX, in cazul meu, trebuie sa primesti un numar de inregistrare.
Daca da, exista un site al CAS unde poti sa-l urmaresti.

Multumesc anticipat pt raspuns!

Va rog un raspuns, nu stiu cum sa procedez ,intr-o forma cat mai eleganta, pentru a fi sigura ca dosarul meu are sanse sa fie aprobat

Merci inca odata
daniela_popa
Preocupat

Mesajde Dragos Neagu » Mar Iul 02, 2013 2:38 pm

Bună,

Nu cunosc cum este la Avonex dar iti pot spune ca la rebif cand m-am dus cu analizele la Spitalul Universitar nu mi-au nici un numar de inregistrare, s-au uitat o dna doctor la analize, a spus ca tratamentul meu este Rebif si m-au pus pe o lista de asteptare, dupa un an am reusit sa intru in program.

Sper ca te poate ajuta acest raspuns
Dragos Neagu
Preocupat

Mesajde daniela_popa » Mar Iul 02, 2013 3:54 pm

Multumesc mult Dragos, intre timp am aflat ca nu pot intra in Program anul asta:(
La mine este mai delicat pt ca am 2 leziuni suprapuse, pe C3, care impreuna sunt cam cat latimea cordonului medular cervical.
Daca mai apare o leziune tot la acest nivel, paralizez:(
Dar cu Dumnezeu inainte. Sper sa intru macar la anul, desi mi-a trecut pe la urechi cum ca la anul s-ar putea sa nu mai fie programul de loc.
daniela_popa
Preocupat

Mesajde Virgil » Mar Iul 02, 2013 5:16 pm

Servus Daniela
Nu trebuie să gândeşti pesimist, istoria cu desfiinţarea programului a circulat şi cu ani în urmă, dar acest lucru nu se va face, mai ales acum. Se va intra probabil, la fel de greu dar, nu cred că se va tăia programul de tratament. Sunt prea multe interese în joc. Sa fim optimişti!
Toate cele bune
Viata merge inainte, dar altfel
Virgil
moderator

Mesajde daniela_popa » Mar Iul 02, 2013 6:52 pm

Buna Virgil,

merci pentru incurajari.
Asa ma gandeam si eu :D
Astept cu interes anul viitor si sper sa ajung cu bine pana atunci
daniela_popa
Preocupat

Mesajde kurusian ildico » Mar Iul 02, 2013 7:17 pm

Nu stiu cat conteaza pentru tine exemplul altora.Eu am patru leziuni cervicale ,intre C1 si C4 de respectiv 26,18,14,14mm,si le-am descoperit ''aproape'' intimplator.La consultul reflexelor nici un neurolog nu ar fii banuit ca as avea demielinizari cervicale.Am acceptat tratamentul pe avonex cumva silita de imrejurari ,spunindu-mi dr. ca in orice moment pot paraliza de la gat in jos.Multumesc lui Dumnezeu sunt bine ,n-am avut pusee majore decat o pareza faciala in 2002,vertij cu diplopie in 2009.Nu m-a menajat viata in toata aceasta perioda ,am avut parte de toate si de bune si de rele dar cu toate acestea e OK.
kurusian ildico
Preocupat

Mesajde daniela_popa » Mie Iul 03, 2013 4:53 am

Multumesc Ildico pentru incurajari!
Cand au fost descoperite leziunile erau active?
Mai este vreuna activa? pt ca eu am facut deja 2 pusee, unul dupa altul si desi am facut mai mult de 10 g solumedrol, pare ca efectul sa fie minim. Nu prea stiu cum sa ies din situatia asta si sa revin cat de cat la normal :D
daniela_popa
Preocupat

Mesajde Dragos Neagu » Mie Iul 03, 2013 1:58 pm

Daniela,

Să sperăm că nu-ți se va întâmpla acestă nenorocire, din păcate durează foarte mult până intri în tratament, apoi mai durează până se acomodeaza corpul cu tratamentul, să sperăm că la final o să fi fericită.
La mine nu este vorba de coloană, la mine este la cap.

Sănătate și pastrăm legătura.
Dragos Neagu
Preocupat

Mesajde kurusian ildico » Mie Iul 03, 2013 2:29 pm

Nu ,in momentul in care am facut rmn-urile nu erau active nici macar nu stiu cand au fost.Nu am luat niciodata solumedrol nici medrol decat de doua ori dexometazona injectabil.AVONEX-ul fac de doi ani dar primul puseu l-am facut in 2002 urmatorul in 2009,iar in 2010 in urma rmn-urilor am primit diagnosticul.(doua leziuni cerebrale si patru medulare).In urma diagnosticului apreciez mult mai mult unele luucruri ,ca pot sa-mi cresc copilul ,ca pot sa lucrez, ca pot sa merg sau multe alte lucruri care pana atunci m-i se pareau nesemnificative.
kurusian ildico
Preocupat

Mesajde daniela_popa » Joi Iul 04, 2013 10:30 pm

Doamne ajuta! tine-o tot asa!
ref la problemele mele si avand in vedere ca Solumedrolul se pare ca nu-si mai face efectul, stie cineva cum se poate cumpara AVONEX, cam cat mai costa pe luna, de unde?
si o alta intrebare, stiti care este cursul un studiu clinic, care pare sa inceapa anul asta cu faza I. Daca la anul nu va mai fi programul ce se va intampla?
Si in cazul fericit in care nu voi lua placebo, sunt obligati sa treci automat pe aceasta medicatie?
Ce riscuri pot aparea?

Merci anticipat si aveti grija de voi:)
daniela_popa
Preocupat

Mesajde kurusian ildico » Vin Iul 05, 2013 7:29 am

Din cate stiu eu avonex-ul pe o luna este in jur de 1500 euro, dar nu sunt sigura.Cred ca l-ai putea comanda prin depozite farmaceutice.Imunomodulatoarele nu vindeca doar incetinesc evolutia bolii dar cel mai in masura pentru a te lamuri care ar fii urmatori pasi sunt medicii neurologi.In cazul meu de cand cu diagnosticul am incercat sa-mi schimb stilul de viata,m-am lasat de fumat,merg la masaje de relaxare,beau mai mult de 2 litri de lichide pe zi(ceaiuri medicinale),folosesc produse pentru imunitate,consum multe seminte(migdale,nuci,goji,dovleac...).Multa sanatate si capul sus trebuie sa fie mai bine!
kurusian ildico
Preocupat

Anterior

Înapoi la PROGRAME NAŢIONALE DE TRATAMENT